Některé obory jsou ještě volné, jinde mají více uchazečů, než mohou přijmout.

„Ještě asi dvě, tři školy přihlášky ještě neposlaly. Doufám, že ještě třídy naplníme,“ řekla ředitelka Obchodní akademie T. G. Masaryka v Jindřichově Hradci Danuše Chromá.

V příštím školním roce chce škola otevřít dvě třídy ekonomického lycea a jen jednu třídu obchodní akademie. Zatím je však nemá podle došlých přihlášek naplněné.

Podle ředitelky je to jako na houpačce. Minulý rok totiž měla škola velký počet uchazečů, které nemohla přijmout. Naopak vloni na sousední gymnázium poslal přihlášku ke studiu jen menší počet žáků. Letos se karta obrátila.

„Je to tak. Letos máme opět převis přihlášek. Na dvě třídy čtyřletého gymnázia se nám přihlásilo asi 80 uchazečů. Na osmileté gymnázium je dětí dvojnásobek, než můžeme přijmout,“ uvedl ředitel Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Miloslav Vokáč.

Podle jeho slov se situace s malým a velkým počtem studentů stále opakuje. Jeden rok musí studenty odmítat gymnázium, druhý rok obchodní akademie. Vokáč vidí příčinu jak v možnosti jedné přihlášky, tak v tom, že rodiče počet přihlášek na vybranou školu v minulých letech sledují. „Rodiče tenkrát chtěli, abych šel na gymnázium,“ vzpomíná na své rozhodování absolvent jindřichohradeckého gymnázia Jan Votápek.

Také na Střední zdravotnické škole v Jindřichově Hradci ještě nemají všechny přihlášky pohromadě. Letos poprvé by chtěli otevřít jednu třídu oboru zdravotnický asistent a jednu třídu oboru sociální péče – pečovatelská činnost. Dříve tu bylo možné studovat jen zdravotnický obor.

„Na zdravotního asistenta máme přihlášek dost, na nový obor méně, ale ještě do pátku mohou nějaké přihlášky přijít,“ říká ředitel školy Jan Moudrý.

Gymnázium v Dačicích letos zaznamenalo menší zájem o osmileté studium. Naplněný nemají ani čtyřletý obor, kde je přihlášených necelých třicet zájemců. „Ještě chybí přihlášky asi od dvou škol. Pokud volná místa neobsadíme, vypíšeme druhé kolo,“ říká ředitel gymnázia Aleš Morávek.