Získat termín na PCR test v prachatické nemocnici trvá v Prachaticích více než týden. Ředitelka prachatické Základní školy ve Vodňanské ulici Petra Sandanyová proto řeší situaci tak, že na sobotní (20. listopadu) dopoledne pozvala do školy firmu, která děti testuje PCR testem. "Jsou to děti, jejichž třídy byly v posledních dnech v karanténě, a tu musejí ukončit negativním testem," popsala Petra Sandanyová. Výsledky testování dostanou rodiče jednotlivých dětí do čtyřiadvaceti hodin prostřednictvím SMS. "Hrozná doba, ale jiná varianta není, aby mohl syn už příští týden zase do školy," uvedl jeden z tatínků, který čekal, až jeho syna dvojice zdravotníků otestuje. Mezitím vyplnil dokument, že s testem jako zákonný zástupce souhlasí.

Na sobotní testování se dostavilo pětapadesát dětí. Fronta se tak stála přes celý školní dvůr. "Kromě našich dětí jsem nabídla testování také řediteli školy ve Vitějovicích, poslal k nám na test všechny, kteří o to stáli," doplnila ředitelka prachatické základky. I ve Vitějovicích totiž bojují s nákazou a školáci se ocitli v karanténě. Po pěti dnech mohou na PCR test a v případě, že ten je negativní, mohou po sedmi dnech do školy.

Vzpomínkový večer na 17. listopad v Prachaticích.
V KreBulu lidé vzpomínali na 32 let od „sametu“

"V posledních dnech je to neskutečně náročné. Část dětí je v karanténě, část v izolaci. Některé třídy karanténu zahajují, jiné ji končí. Máme vyučování fyzické i on-line tak, učitelé jsou normálně ve třídách s částí dětí, a ti, co jsou doma, se do třídy mohou přihlásit přes počítač. Je to náročné, ale nikdo z našich dětí o výuku nepřijde," vysvětlila Petra Sandanyová.

Pokud budou testy u školáků negativní, mohou se od úterý zapojit do výuky osobně. "I tak v příštím týdnu bude v karanténě sedm tříd," dodala ředitelka prachatické základní školy. Opatření totiž fungují tak, že v případě, že je ve třídě dítě pozitivní na covid-19, jde celá třída na týden do karantény. Další povinné testování čeká děti hned v pondělí. Musejí totiž podstoupit antigenní test nařízený státem.