Studie zaměřená na kardiovaskulární choroby míří do Jindřichova Hradce.


„Jde o vyšetření náhodně vybraných pacientů ve věku od 25 do 64 let, které jsme odlovili dopisem. Ne všichni ale dosud odpověděli, a proto na počátku příštího týdne budeme rozesílat další výzvu,“ řekl Deníku lékař pražského IKEMu Jan Bruthans.

Pacienti se na základě třicetiminutového ambulantního vyšetření dozvědí o svém zdravotním stavu a případných rizicích cévních onemocnění. Každému pacientovi bude případně navržená případná léčba. Lékařům na oplátku poskytnou vyšetření informace o současném výskytu a závažnosti onemocnění a o faktorech, které nemoci cév a srdce podmiňují. Lékaři provedou například i genetické vyšetření krve, které více napoví i o vysokém tlaku. Vyšetření absolvují pacienti v jindřichohradecké nemocnici v době od 8. září do 8. října.

Na Jindřichohradecku zatím lékaři oslovili 523 lidí a zatím jich odpovědělo 360. Z toho 309 účast přislíbilo a 51 ji odmítlo. „ Aby měla studie potřebnou výpovědní hodnotu, potřebujeme, aby přišlo k vyšetření minimálně šedesát procent vybraných pacientů,“ vysvětlil Bruthans.
Pacienti, kteří na vyšetření přijdou, nemusí platit regulační poplatek 30 korun a navíc dostanou uhrazené cestovní náklady.

Výsledky studie budou sloužit jako podklad pro zlepšení péče o nemocné s kardiovaskulárními chorobami a také k účelnějšímu vynakládání finančních prostředků.