Původně stezka začínala v Třeboni v lokalitě Na Kopečku a lidé se po ní dostali bezpečně až do Staré Hlíny, tam ale cesta skončila a cyklisté mířící na Stříbřec museli pokračovat dál přes frekventovanou silnici. Změnit to měla právě stavba nového napojení. „Stezka vede pod mostem, směrem na Hvízdalky, což je místní část Staré Hlíny a dále se dá pokračovat na Stříbřec. Je to taková bezpečná cesta pro všechny cyklisty i turisty, kteří tak už nemusí překonávat frekventovanou silnici I/34 a dostanou se pod ní pohodlně na druhou stranu. Věřím, že stezku nebudou využívat jen návštěvníci, ale i místní,“ řekl starosta Třeboně Jan Váňa. Nová trasa dostala hned tři druhy povrchů.

„Stezka je dlouhá asi 230 metrů a v šíři má dva a půl metru. Povrch je rozličný, část cesty pokryl asfalt, úsek pod mostem je zhotovený z kamenných odseků a zbytek v mlatové podobě. Vysoutěžili jsme i poměrně slušnou cenu, stavba vyšla na necelé 2 miliony 300 tisíc korun včetně DPH,“ pochlubil se Jan Váňa. Okolí stezky navíc lemuje pětice nově vysázených dubů.

Nové napojení frekventované stezky začali stavbaři budovat letos 8. dubna a hotovo mělo být na konci června. Firma ale zvládla práce dokončit o tři týdny dříve a nová cesta tak už může soužit svému účelu. Na stezce mezi Třeboní a Starou Hlínou se v sezóně za den vystřídají stovky cyklistů. Někteří ale netuší, že mohou rušnou silnici bezpečně podjet a ze zvyku stále vyjíždí mezi auta. „Vůbec jsem si nevšiml, že je tady nějaká nová cesta, automaticky jedeme nahoru k silnici, jak jsme zvyklí. Jezdíme do Třeboně na kola každý rok a loni tu žádná stezka ještě nebyla,“ řekl Deníku jeden z projíždějících cyklistů Petr Beneš, který se spolu s přítelkyní chystal převést kola přes hlavní tah a pokračovat na Stříbřec.

Třeboň platí za ráj cyklistů a město se jim snaží vyjít vstříc, aby mohli po regionu cestovat bezpečně. V plánu má proto v následujících letech další napojení. „Rádi bychom se do budoucna dostali ze sídliště Gigant ve směru na Prahu na Rožmberk, tam je to ale komplikovanější, protože nám stojí v cestě jednak dráhy, jednak Zlatá stoka, která je národní kulturní památkou a také tam nemáme všude svoje pozemky, takže tam bude poměrně hodně problémů,“ nastínil třeboňský starosta Váňa s tím, že jejich řešení si vyžádá delší dobu.