V rámci průzkumu se hodnotila kritéria jako zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení, vzdělání, služby nebo vztahy. Ve srovnání s celorepublikovou konkurencí je Třeboň na deváté pozici se souhrnným indexem kvality života v hodnotě 6,53. V rámci Jihočeského kraje pak městu patří dokonce první příčka. “Dělá mi to radost, nemyslím si, že by to byla zásluha jen radnice, Třeboň má úžasnou dispozici v podobě přírody a je to lázeňské město. Máme tady základní i střední školy, dva vědecké ústavy a spoustu dalšího. Snažíme se město co možná nejvíce vylepšovat. Investice, které se u nás ročně dělají jak to infrastruktury, tak i do rozvoje turistického ruchu, jsou oproti ostatním městům mimořádně velké,“ poznamenal starosta Třeboně Jan Váňa. Podle jeho slov je město výjimečné i po stránce úřadů. „V Třeboni máme každý den úřední hodiny. Nejsou to jen dva nebo tři dny v týdnu, ale všechny pracovní dny, kdy k nám mohou lidé chodit a řešit svoje problémy nebo běžnou agendu, jako jsou přepisy aut, pasy nebo občanské průkazy,“ připomněl starosta Váňa. Další výhodou bydlení v Třeboni jsou odpady zdarma. Nová vyhláška, která zrušila placení poplatku za svoz odpadu, platí od roku 2019.

Obyvatelé si většinou bydlení v lázeňském městě chválí, nějaké vady na kráse se ale vždy najdou. „Pravda je, že v Třeboni máme v podstatě veškerý komfort, jsou tady všemožné obchody, třeba potravin možná až moc, lékaři, kulturní vyžití a to město je prostě krásné. Myslím, že se vedení snaží, aby se nám tu dobře bydlelo. Co mi ale vadí, je příliš mnoho turistů a hlavně pak cyklistů v sezoně. S tím ale asi těžko někdo něco udělá,“ posteskl si obyvatel města Jiří Kolář. Za pravdu mu dává i starosta města. „Nemyslím si, že bychom měli nějak uměle omezovat rozvoj turistického ruchu, touto cestou určitě nechceme jít,“ uvedl Jan Váňa s tím, že turismus ve městě chce nechat žít vlastním životem.

Třeboň trápí příliš mnoho turistů, problém chce město řešit.
Nejlépe v kraji se žije lidem Třeboni, jedinou kaňkou je příliš mnoho turistů

Město Třeboň v posledních dvou letech otevřelo nový Aktivity park pro mladé, odpočinkovou zónu s fontánou v lokalitě Na Rybníčku, saunový svět v lázních Aurora nebo zrekonstruovalo Novohradskou bránu na okraji historického centra města. Velké investice jsou v plánu také příští rok. „Plánujeme obrovskou investici do sportovní haly, která sice turistický ruch příliš nezasáhne, ale bude mít velký vliv právě na další využívání tohoto zařízení. To je někdy z 80. let a dnes vykazuje velké vady na konstrukci i statice střechy. Půjde o investici řádově za 120 až 130 milionů korun,“ přiblížil starosta Třeboně a dodal, že město v roce 2024 plánuje i další rekonstrukce ulic, veřejných prostranství nebo kanalizace.