Den otevřených dveří nabídl návštěvníkům i pohled do zákulisí přípravy slatiny

Projít si prostory lázní s průvodcem, podívat se do pokojů, na sportovní areál, provozy lázní ale i přípravnu slatiny, která se zde využívá na bahenní koupele a zábaly, měli v sobotu možnost všichni ti, co si nenechali ujít prohlídku Bertiných lázní i Lázní Aurora, která se konala v rámci festivalu.

Příprava rašeliny

„Vytěženou slatinu pročistí od kousků dřeva a trávy speciální síta. Poté se ohřeje na 100 stupňů a následně se zchlazuje,“ vysvětluje návštěvníkům Bertiných lázní průvodce Vojtěch Cepák a poté ukazuje nádržku, kam odtéká již použitá slatina. Odtud se pak vypaří voda a pevná část se naváží zpátky na rašeliniště, kde se zrovna netěží. Tam se několik let opět regeneruje a následně je znovu vhodná k využití. Použitou slatinu využijí lázně i na hnojení okrasné zeleně v lázeňském areálu.

„Ano, slatinné koupele a zábaly jsou neustálý hit. Je to něco, čím se odlišujeme od jiných lázeňských zařízení,“ odpovídá za propagační oddělení Bertiných lázní Mária Pfeiferová na dotaz Deníku, kterou proceduru lidé nejvíce vyhledávají.

Kromě tradičních léčebných pobytů, které trvají 3 až 4 týdny, nabízejí lázně i rekondiční a relaxační pobyty. „Máme například oblíbené pobyty pro ženy. Jako dárek se také často kupují programy pro seniory,“ řekla Pfeiferová.

Stále nabito

Doporučuje, aby lidé na pobyt v lázním mysleli s předstihem, protože od dubna až do října mají lázně většinou plno. I na procedury, na které docházejí lidé z Třeboně a okolí, se musí zamluvit zhruba tři týdny dopředu.

Kromě léčby a relaxace si lázeňští hosté a také místní obyvatelé oblíbili moderní sportoviště, které k lázním přiléhají. „Hlavně v létě je sportovní areál s tenisovými kurty a bazén hodně využíván,“ uvedla Pfeiferová.

Sportovní vyžití

Novinkou je od 1. července otevřená krytá tenisová hala s přilehlou restaurací, odkud je na kurt vidět. „Je to výhodné například pro firemní turnaje a podobně. Když si ale chce někdo jen tak zapinkat a nepřeje si být okukován hosty, jednoduše prosklenou část zacloníme,“ vysvětluje Cepák. Kromě toho jsou k dispozici přímo v restauraci dvě bowlingové dráhy.