„Všechny problémy, o kterých přítomní hlasovali, byly poté zařazeny do ověřovací ankety," osvětlila proces určování top problémů tisková mluvčí třeboňské radniceJitka Bednářová. V anketě pak mohli všichni obyvatelé města dát hlas dvěma podle nich nejzásadnějším. Domácnosti dostaly lístky do schránek, bylo však možné hlasovat také na podatelně městského úřadu, v Informačním a kulturním středisku, v obou lázeňských domech, v městské knihovně, na poště, ale také na webu města. „Museli jsme dokonce lístky doplňovat, zájem vyjádřit se byl opravdu velký," vyzdvihla mluvčí.

Z původních třinácti témat tak po provedení ověřovací ankety vzešlo šest nejpalčivějších, mezi nimiž je mimo jiné vybudování nové polikliniky nebo snaha o zlepšení kvality vody v rybnících Svět a Opatovický.

„V podstatě jsme podobný výsledek očekávali," sdělila koordinátorka Zdravého města TřeboňAlena Zárubová. Například nová poliklinika, venkovní bazén nebo mateřské centrum jsou dlouhodobě probíranými tématy. „Víme, že například novou polikliniku by lidé uvítali. Tam je ale problém v tom, že jde o soukromé zařízení a prostory nejsou v majetku města," upozornila Alena Zárubová. Jistý posun již nastal alespoň v případě mateřského centra. „Objeli jsme zatím některá podobná zařízení, abychom našli nejvhodnější model pro centrum v Třeboni. Vše je o penězích," podotýká koordinátorka projektu.

Ještě do konce roku by se všechny vytipované oblasti měly dostat na jednání zastupitelstva a hovořit by se o všem mělo také v rámci plánování rozpočtu města na příští rok. „Dá se ale předpokládat, že ne všechno se podaří vyřešit hned v příštím roce. Rádi bychom však začali alespoň s přípravnými pracemi," nadnesla.

Mezi návrhy, které se mezi šest hlavních nakonec nedostaly, byl i parkovací dům. Podle Víta Koukala, který do Třeboně často jezdí, by ale bylo dobré posílit například i hlídky na přechodech.

TOP problémy

nová poliklinika

nový venkovní bazén

zlepšení kvality vody v rybnících Svět a Opatovický

řešení problematiky odpadních vod v místních částech

vytvoření cyklistických tras v ulicích města

vybudování mateřského centra

Petra Jouzová