Po deseti letech si v Třeboni nechali znovu vypracovat dopravní průzkum, který ukazuje na vytíženost jednotlivých komunikací, křižovatek i parkovacích ploch. Jak uvedla tisková mluvčí města Jitka Bednářová, takzvaný dopravní grafikon je pak vodítkem například při přípravách projektů rekonstrukcí křižovatek.

Místostarosta Josef Pindroch vysvětlil, že tyto průzkumy slouží pro územní plánování, kdy každá stavba je podmíněna dopravní infrastrukturou. „Průzkum nám ukázal, jaké ulice máme předimenzované, poddimenzované, kde jsou trasy, kudy nám denně školáci jezdí do škol a chybí nám tam cyklopruhy a cyklostezky. To je opravdu velký podnět do budoucna, jak tyto věci řešit,“ říká místostarosta.

Ilustrační foto.
V Třeboni rozdělí tři miliony na volnočasové aktivity

Průzkum, který se odehrál na jaře a na podzim minulého roku na všech příjezdových a výjezdových trasách, na uzlových strategických křižovatkách či na problémových místech, podle něho potvrdil, že za posledních deset let v Třeboni došlo k nárůstu dopravy. Zajímavým ukazatelem byla podle místostarosty i obsazenost aut projíždějících městem.

„Ta je bohužel malá. Ukázalo se, že v průměru nám městem jezdí do 1,5 osoby ve vozidle,“ poznamenal.

Na většině zkoumaných míst sice došlo k nárůstu dopravy, a to zejména na hlavních příjezdových trasách od Prahy, Jindřichova Hradce a Českých Budějovic, jsou ale i místa, kde doprava v posledních letech stagnovala nebo se dokonce provoz snížil.

Jedním z velkých problémů je v Třeboni také tranzitní doprava. „Problém je i v tom, že navigace mnohdy zavede řidiče dálkových kamionů do míst, kde by ani nemuseli jezdit a mohli by ve skutečnosti volit jinou trasu. Bohužel navigace je, tak jak je. A máme informace, že procento těch, kteří nám vjedou do města, aniž by museli, není zanedbatelné,“ upozornil.

Průzkum se zabýval také třinácti parkovišti. Ukázal, že největší obsazenost ve výši 119 procent je u Hradecké brány, naopak parkoviště na Novohradské u Pěšárny bylo v jarních měsících obsazeno jen ze dvou procent. Jitka Bednářová vysvětlila, že o překročení kapacity je způsobeno parkováním mimo vyznačená místa.

Ilustrační foto.
Třeboňáci mohou i letos cestovat po městě bezplatně

Ještě před vyhodnocením dopravního průzkumu se ale města začalo zabývat řešením křížení ulic Táboritská, Třebízského a Jablonského. Místostarosta Josef Pindroch podotkl, že jde o křižovatku, kde denně jezdí mnoho lidé z oblasti u Lázní Aurora a vilové čtvrti. „Už jsme tuto křižovatku začali řešit, protože bezpečnost cyklistů a chodců je tam na hraně,“ upozornil s tím, že ale každá úprava s sebou přináší určitá omezení.

„Nevyhovíme všem, ale snažíme se v rámci norem a veškerých zákonů zachovat například maximální parkovací kapacity. Na druhou stranu je ale bezpečnost pro nás na prvním místě,“ podotkl. Dodal, že bohužel v tomto případě jde o křižovatku, která je neobjízdná, jde o hlavní tepnu příjezdu do města, přes kterou musejí projet všechna auta, která přijíždějí od kruhového objezdu.

„Číslo, které nám bylo předloženo, je ale opravdu alarmující. Jenom nám to potvrdilo, že projekt, na kterém pracujeme v rámci úpravy této křižovatky, je na místě,“ uzavřel místostarosta.

Lázně Aurora
V lázních mění koberce