Ode dnešního dne začíná fungovat v Třeboni po letech opět v plném rozsahu lékařská služba první pomoci

„Nechali jsme vytisknout informační letáky, které lidé ve spádové oblasti dostanou do schránek, aby pohotovost snadno našli,“ uvedl člen správní rady obecně prospěšné společnosti Lékařská služba první pomoci Zdeněk Daňha.

„Lidé tady byli na pohotovost před léty zvyklí, dost jim vadilo, že skončila. Zvlášť pro lidi z Velenic a ze Suchdola bylo do Hradce daleko. Je to jen dobře, že tu zase bude fungovat. Zdravotnictví by mělo být na úrovni všude, nejen ve velkých městech,“ myslí si Eva Horynová z Lužnice.
Lidé z měst i obcí celé spádové oblasti se nyní mohou obrátit při naléhavých případech na lékaře v týdnu i večer, aniž by museli cestovat do Jindřichova Hradce nebo do Českých Budějovic.

Ordinační hodiny jsou stanoveny ve všední dny od 18 do 22 hodin a o sobotách, nedělích a svátcích od 8 do 19 hodin.

Lékařská služba první pomoci byla totiž doposud poskytována pouze v omezeném rozsahu v zařízení Zdravotnické záchranné služby v Riegrově ulici od doby, kdy zanikla sloučením všech záchranných služeb v jednu krajskou organizaci.

„Máme tu i základní léky, jako jsou například antibiotika, léky na alergie a podobně,“ vysvětlila Denisa Nováková. Lidé, kteří zde budou ošetřeni, si tak mohou hned na místě pořídit také potřebné léky.

Ve službách se bude střídat dvanáct lékařů a šest zdravotních sester. Sehnat lékaře bylo podle provozovatelů trochu oříškem, ale nakonec se vše podařilo. Začátky realizace byly spojené především se vznikem obecně prospěšné společnosti Lékařská služba první pomoci Třeboň jako nestátního zdravotnického zařízení, které lékařskou službu provozuje.
„Hodně práce na tom, aby vše mohlo začít, odvedli členové správní a dozorčí rady, zejména Zdeněk Daňha a tajemnice městského úřadu Jana Grammetbauerová,“ poznamenal zakladatel společnosti a také zastupitel města a děkan českobudějovické zdravotně sociální fakulty Miloš Velemínský.

Důležitá je podpora z Jihočeského kraje, který přislíbil milion korun na roční provoz, ale i finanční příspěvek třeboňské radnice, která má podle starosty Jana Váni vyhrazeno v letošním rozpočtu na tyto účely 250 tisíc korun. Významný je přístup dalších měst a obcí spádové oblasti, které přidají na činnost deset korun za každého obyvatele za rok. Přispěli také sponzoři z Třeboně, ale třeba i ze Suchdola nad Lužnicí. „Firma Eduarda Janáta například zdarma přestěhovala zařízení ordinace a pomohla s jeho instalací. Také nám moc pomohla firma Milana Hláska, od které jsme dostali sponzorsky počítač a tiskárnu,“ upřesnila Veronika Tlačilová, pracovnice Třeboňské rozvojové společnosti, která s realizací pomáhala.
„Dovolená nám už končí. Naštěstí se nám žádný úraz nestal, ale je dobře, že tu pohotovost bude, zvlášť teď v sezoně, kdy je město i jeho okolí plné lidí,“ podotkla Alena Vranná z Prahy, která jezdí do Třeboně již několik let.