Do roku 1924 vznikly v Třeboni další tři oddíly, z toho dva dívčí a jeden chlapecký.

„V době po Mnichovské dohodě nám sice povolili konání letních táborů, ale pak se stalo, že tábory navštívili němečtí vojáci a veškerý majetek zabavili. Skauti se pak museli vrátit domů, dokonce i bez skautské košile," říká vedoucí střediska Rožmberská růže Ludmila Petržalová.

V květnu 1945 byli skauti první dobrovolně zformovanou organizací, která nabízela své služby národnímu výboru. Již měsíc po osvobození se odjíždělo na letní tábory. „To byl úžasný výkon," míní Jaroslav Ciprýn z třeboňského střediska Rožmberská růže.

V létě 1947 se v Třeboni konal vodácký závod „Po stopách Jakuba Krčína z Jelčan". Do Třeboně přijelo 22 vodáckých oddílů, které se utkaly na rybníce Svět i Opatovickém v různých disciplínách, například jízdě na čas, bidlování, koníčkování, stavbě stanu i vaření.

Roky 1948 a 1949 přinesly ochromení junácké činnosti, což vrcholilo likvidací junáka vůbec. „Do pádu komunismu došlo k pokusu o obnovení ještě v roce 1968, ale ani tentokrát Junák nezůstal bez zásahu rozplynul se v pionýrské organizaci," vypráví Ludmila Petržalová.

K plnému obnovení Junáka v Třeboni došlo podobně jako jinde v roce 1990, kdy vznikly dívčí i chlapecké oddíly, které pokračují do dnešní doby.

„Dnes má třeboňské středisko celkem 132 členů v pěti oddílech, Neptun, Poutníci, Rackové, Wanydlaci a Žabky, které rozvíjejí svou celoroční činnost v pravidelných schůzkách, výpravách a jiných aktivitách. Některé oddíly jezdí na letní tábory, z nichž se právě v těchto dnech vracejí," informovala.

Petra Lejtnarová