Současný paví pár byl přitom na zámku v Třeboni teprve krátce. Pávice pochází ze zámku Buchlovice, odkud přišla do Třeboně před dvěma lety a páv je loni dovezený ze zámku Zákupy. Místo toho, aby si ptáci užívali volného pohybu v areálu, museli být stále častěji zavření ve voliéře v zámeckém parku. "Pávi byli volně pobíhajícími psy prakticky vyhnáni z parku na náměstí a začali hledat nová útočiště, zvláště pak ve dvorcích měšťanských domů, kde káleli a způsobovali škody na autech. Pávi totiž viděli svůj odraz v metalickém laku tmavých vozů a útočili na něj, jakožto na druhého páva," vysvětlil třeboňský kastelán Vít Pávek. Podle něj už přestalo být finančně únosné hradit majitelům aut tisícové škody a proto se rozhodl najít pávům raději nový domov.

Správci zámku navíc už o několik pávů v minulosti přišli. "Stávalo se nám především v podvečer, kdy v areálu není mnoho lidí, že jsme našli zakousnutou pávici, potrhaného páva a podobně. V minulých letech už u nás takto došlo k usmrcení hned několika pávů. Nikdo se samozřejmě nepřiznal," poznamenal kastelán a dodal, že s nekázní pejskařů se v zámeckém areálu potýkají dnes a denně.

Pávi z Třeboně se už několik dní úspěšně zabydlují na zámku Konopiště, které je pro tyto krásné opeřence doslova rájem. "Výhoda tohoto objektu je v tom, že je mimo jakoukoliv městskou aglomeraci, zámecký park je velký, nejsou tam žádné stavby ani sem nejezdí auta a pávi mají klid," poznamenal kastelán Pávek s tím, že po zámeckém parku na Konopišti se pohybuje zhruba dvacítka pávů, kteří jsou velkou návštěvnickou atrakcí.

Konec letité tradice chovu pávů na zámku v Třeboni ale možná není definitivní. "Když už jsem Pávek, tak bych tu měl mít pávy," zavtipkoval kastelán Vít Pávek a nevyloučil, že se k chovu pávů v budoucnu možná vrátí.