Do Říma jedou na pozvání velvyslance České republiky při Svatém stolci Pavla Vošalíka. Jak k této významné cestě došlo, vysvětlil vedoucí souboru Václav Šimeček.

„Velvyslanec Pavel Vošalík si nás sám objevil a pozval. Je zajímavé, že my jsme ho ani neznali, dotázal se na nás přes jednu členku našeho souboru,“ popsal.

Audienci bude předcházet koncert, ve kterém zazní skladby od Adama Michny z Otradovic a další díla barokních a renesančních mistrů Mozarta či Bacha.

„Bude se jednat převážně o církevní skladby. Lidé si je měli možnost poslechnou na koncertě, který se uskutečnil v kostele svatého Jiljí v Třeboni, který měl velký úspěch,“ pokračoval dále Václav Šimeček.

Soubor odjel v neděliautobusem z Třeboně. S pravidly nutnými k audienci je seznámí administrátor Římskokatolické farnosti v Třeboni Hugo Josef Pitel.

Farnost organizuje cestu pro zájemce z řad veřejnosti. Podle vedoucího souboru Václava Šimečka se přihlásilo kolem 80 poutníků. Zájezd se uskuteční díky třeboňské cestovní kanceláři Bolero, odjezd je naplánován na pondělí 17. října večer.

Nabídku pro veřejnost komentoval Hugo Josef Pitel již před časem: „Jsme rádi, že nám třeboňská cestovní kancelář Bolero vyšla vstříc a umožnila poutníkům zúčastnit se cesty. Jedná se o skutečně mimořádnou záležitost.“

Třeboňské pištce doprovodí také delegace Jihočeského kraje vedená hejtmanem Jiřím Zimolou, českobudějovickým biskupem Jiřím Paďourem a starostou města Třeboně Jiřím Houdkem doprovázená poutníky třeboňské farnosti v čele s otcem Hugo Pitlem. Ti do Říma cestují letecky a ve středu se zúčastní generální audience.

Třeboňští pištci mají k této příležitosti ušity také nové modely. Vedení města Třeboň jim na trička a další materiály spojené s cestou propůjčilo znak města. Třeboňští pištci existují již od roku 1974. Soubor založili Milena a Václav Šimečkovi a za 37 let existence souboru jím prošlo více než 200 mladých flétnistů. Hrají na všechny druhy zobcových fléten a v jejich repertoáru lze najít několik set skladeb renesanční a barokní hudby, lidové písničky, koledy, indiánské či irské písně i světové evergreeny. Vše v originálních úpravách pro zobcové flétny s doprovodem klavíru, violoncella, kytary, zvonkohry a bicích nástrojů. Vydali tři studiová a dvě živá alba, poslední v roce 2010.