Již při oznámení záměru koupě bývalé radnice na Masarykově náměstí zpět do majetku města se vedení třeboňské radnice setkalo s nevolí opozice, pochybnosti projevili i někteří místní občané. Důvodem byla jednak cena, ale i to, že nebylo jasné, k jakému účelu město budovu chce koupit. Nyní dokonce bylo podáno trestní oznámení právě v souvislosti s touto transakcí.

Starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL) se k věci vyjádřila pouze stručně: „Jde o anonymní oznámení, které prověřuje policie. Další informace jsou tedy v kompetenci policejní mluvčí."

Jak uvedl místostarosta Zdeněk Mráz (ČSSD), dotazy od policie byly zodpovězeny a nyní je vázán mlčenlivostí.

Policejní mluvčí Hana Millerová potvrdila informaci o trestním oznámení Deníku. „Pátého dubna přišlo na jindřichohradecké oddělení hospodářské kriminální policie, a to cestou okresního státního zastupitelství, anonymní písemné oznámení na členy rady města Třeboně v souvislosti s realizací nákupu bývalé třeboňské radnice," informovala.

Třeboň radnici koupila zpět za 14 milionů korun od majitelky, která ji od města získala v roce 2009 za stejnou cenu, což se nezamlouvalo opozici, která si dokonce nechala vypracovat vlastní znalecký posudek o ceně nemovitosti. „Nechali jsme si zpracovat posudek, který je možné použít i v případě soudního sporu. Upozorňovali jsme na to, že ten původní je nevěrohodný," uvedl Jan Váňa (ODS). Podle něho je aktuální hodnota nemovitosti 8,7 milionu korun. Podle Zdeňka Mráze je však nákup správným krokem.

Místostarosta Zdeněk Mráz vysvětlil, že důvodem pro nákup radnice byl především fakt, že původní majitel nedokázal s budovu za šest let nic udělat. „Objekt na náměstí dělal ostudu, přitom ostatní nemovitosti města jsou ve velmi dobrém stavu," zmínil a dodal, že návštěvníci města ale nedokáží rozdělit, kdo je skutečně vlastníkem, pokud se jedná o bývalou radnici.

Jak však upozornil Jan Váňa, koaliční zastupitelé také neřekli, jak se bude objekt užívat. „Beru to jako zanedbání povinnosti při správě majetku, ale dnes už s tím město nemůže stejně nic dělat, je to zapsáno v katastru a za tyhle peníze už to stejně nikdo nekoupí. Z našeho pohledu došlo k poškození města," uvedl.

Tisková mluvčí třeboňské radnice Jitka Bednářová ale ujistila, že město má jasnou představu, co s budovou dál. „Nyní chce město v první řadě usilovat o prohlášení objektu čp. 20/I za nemovitou kulturní památku, následně by měla být tato budova rekonstruována. Ve finále by zde měla nové prostory využívat Základní umělecká škola a budoucí Dům animace," uvedla.

Stará radnice

V roce 2009 Třeboň prodala objekt bývalé radnice za 14 milionů korun obálkovou metodou. Odhadní cena byla bezmála 10,5 milionu. Letos město koupilo budovu zpět za 14 milionů korun. Cenu městu potvrdil i znalec. Znalecký posudek, který si nechala vypracovat opozice v březnu, hovoří o aktuální ceně 8,7 milionu korun.

Kdy se u Světa vyšetřovalo

2010 Třináct třeboňských zastupitelů, kteří odhlasovali přímý prodej domu na Valech akciové společnosti EDUK CB, bylo stíháno pro porušení povinností při správě cizího majetku. EDUK CB nabídla městu 2,3 milionu korun. V den jednání zastupitelstva však přišel dopis od majitele sousední restaurace, který nabídl městu o více než milion korun víc. Stíhání bylo zastaveno.

2010 Ve stejné kauze měl pár dní před volbami podat trestní oznámení jeden ze zastupitelů, dotyčný to dementoval s tím, že nic nepodával a kdosi zneužil jeho jména a podpis zfalšoval.

2010 Povolební atmosféru v lázeňské Třeboni rozvířila výpověď jednateli Technických služeb Třeboň, který dostal mandát v komunálních volbách za stranu Občané.cz a byl vážným kandidátem na post radního. Údajně mělo jít o porušování pracovních povinností. Oznámení se nakonec nepotvrdilo.

2011 Trestní oznámení upozornilo na údajné protiprávní uzavírání smluv v roce 1999 a 2001 mezi starostou Třeboně Jiřím Houdkem a tehdejším ředitelem Lázní Aurora Antonínem Doležalem o odstupném, respektive odchodném, ve výši ročního platu.

2012 Policejní komisařka v souvislosti s událostmi okolo odvolání ředitelky Informačního a kulturního střediska města Třeboň (IKS) sdělila obvinění z podvodu pětapadesátiletému muži, který jako privátní finanční poradce jedné společnosti uzavřel v lednu fiktivní návrh smlouvy s klientem IKS Třeboň zastoupeným jeho ředitelkou na částku 500 tisíc korun na jednorázovou investici na dobu jednoho roku se zhodnocením 3,2 procenta. Následně byly peníze převedeny z bankovního účtu IKS dvěma bankovními převody, které uskutečnila účetní IKS, na účet na jméno zmíněného finančního poradce.

2015 Město Třeboň žalovalo Spolek Třeboňsko, který je vydavatelem Třeboňských novin, za uvedení nepravdivé informace v říjnovém vydání, týkající se farní zahrady, v němž je podle mluvčí radnice zaměňováno darování se směnou. Spor vygradoval tím, že na adrese spolku nikdo poštu nepřebral a dopis se vrátil radnici zpět. Nakonec vše skončilo smírem.

2016 Anonym poslal trestní oznámení na městskou radu za zpětný nákup bývalé třeboňské radnice.

Petra Lejtnarová, Lenka Novotná