Během sobotního slavnostního rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru byly všechny stánky v obležení. Na tradiční punče, svařáky nebo horké ovocné šťávy se stály fronty. Největší zájem byl už tradičně o klasický vánoční punč s rozinkami, jablky a oříšky. Prodejci v centru města ho nabízí za cenu od 45 do 60 korun. Návštěvníci jindřichohradeckých trhů tak oproti adventnímu městečku v Českých Budějovicích ušetří na jednom punči i více než 30 korun. „Můžeme si tady v Hradci dovolit o něco nižší ceny, protože nemáme takové nájmy za stánky jako v Českých Budějovicích, kde je to řádově o desítky tisíc navíc, proto tam také mají trhovci ceny někde jinde. Musí si na ten nájem vydělat, ale na druhou stranu jim přijde daleko víc lidí, než kolik chodí nakupovat sem k nám do Hradce,“ poznamenala jedna z prodejkyň. Kdo by si chtěl na adventních trzích v Jindřichově Hradci dopřát i něco na zub, může si koupit například bramborák za 70 korun, trdelník za 80 korun nebo langoš za rovnou stokorunu.

Víte, proč se na adventní věnec dříve dávaly tři fialové, jedna růžová a jedna bílá svíce? Ilustrační foto.
KVÍZ: Vánoční tradice z jihu Čech. Pojďte si zkusit, jak dobře se v nich vyznáte

Deník zároveň oslovil návštěvníky hradeckých trhů s otázkou, který z punčových stánků je jejich favoritem. “Já chodím na punč jedině ke Střapaté Bohunce, tam mi nejvíc chutná a taky má nejlépe nazdobený stánek,“ dala tip paní Helena, která v sobotu navštívila rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru. Ne všichni ale mají svého favorita. „Jsme tady s kolegy z práce. Dáváme si takové punčové kolečko a ochutnáváme různé speciální punče, co tady mají, třeba jsme si dali makronkový, ten jsem ještě nikde neměl,“ pochlubil se pan Ladislav s tím, že za punče už stihl během dvou hodin utratit téměř 500 korun. Na ceny jídel a nápojů v dřevěných chaloupkách v Jindřichově Hradci se podrobněji můžete podívat v naší galerii.

Světelný oblouk už stojí na Masarykově náměstí.
Nová vánoční dekorace už zdobí náměstí v Hradci. Sváteční kabát dostaly i stromy

Chystáte zajímavý program na adventní období? Dejte nám vědět, pište, posílejte fotky i videa na jihoceske.vanoce@denik.cz

Trhy se chystají už o nadcházejícím druhém adventním víkendu 9. a 10. prosince také na jindřichohradeckém zámku. Na druhém a třetím nádvoří vyroste tržiště s originálním zbožím. Část prodejců se na zámek pravidelně vrací, správci památky ale slibují i novinky v sortimentu. Děti a dospělé potěší malý zvěřinec nebo výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků. Své dovednosti předvedou řezbář, kovář, hrnčíři, pletař košíků a sochař. V zámecké tvůrčí dílně ve Španělském křídle si pak nejen malí návštěvníci mohou vyzkoušet výrobu vánočních ozdob z přírodních materiálů. Program obou víkendových dnů nabídne řadu uměleckých představení.

Vánoce, Vánoce přicházejíVánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce