Lidé mají větší výběr, kde strávit dovolenou. Ubytovatelům ale stoupla konkurence a ubývají hosté z Nizozemska

„Lidé, kteří se u nás v informačním středisku zajímají o ubytování, hledají nejčastěji priváty a penziony. Počítají s tím, že zůstanou jednu až čtyři noci,“ uvedla vedoucí Informačního střediska v Jindřichově Hradci Zuzana Bedrnová.

Informační středisko má k dispozici databázi ubytovatelů, se kterými má uzavřenou smlouvu, a podle Bedrnové před sezonou podepsalo smlouvu dalších 22 provozovatelů ubytování různých kategorií v Jindřichově Hradci a okolí. Konkurence se tedy zvětšila, a to nejen v Jindřichově Hradci.

„Mám obsazeno celé léto. A počítám, že září bude ještě dobré, ale je znát, že ubývá Holanďanů. Díky silné koruně jedou lidé raději k moři, protože je to stejně drahé,“ míní třeboňský ubytovatel Jan Šimkovský.
Většinou si lidé podle zkušeností pracovnic z informačního centra hledají ubytování předem, zejména pomocí internetu. Ujaly se však i prezentace na veletrzích zaměřených na cestovní ruch, kde si lidé mohou vyžádat nabídku podle svých požadavků emailem.

„Přímo u nás v informačním centru se na ubytování ptají ti, kteří městem projíždějí a líbí se jim tu a chtěli by zůstat nebo si chtějí prodloužit víkendový pobyt,“ dodala Bedrnová.

Dvojice cyklistů bez dětí jsou nejčastějšími hosty Penzionu U Točíka v Kunžaku. Převažují kratší pobyty. „Ubytování od soboty do soboty jsme tu měli od začátku sezony asi jen dvakrát. Snažili jsme se hostům vyjít vstříc a nevybírat zálohy, ale bohužel se nám opakovaně stalo, že nikdo nepřijel a ani nezavolal,“ zhodnotil zkušenosti spolumajitel penzionu Jan Straka.

Příští rok chtějí zálohy opět vybírat i za cenu větší administrativní zátěže pro provozovatele i zákazníka.