Na Jindřichohradecku se pozvolna rozšiřují trasy, kudy mohou turisté na koních procházet bez problémů po celý rok. Mají své označení, podobné jako turistické stezky pro pěší nebo cyklisty. Je také možnost zajistit si místy ubytování a ustájení pro koně.

„Kdysi jsme měli koně a vždycky mě lákalo vyjet s nimi někam dál. Jenže nás od toho pak odradil terén, který koně, ani my, neznali,“ řekla Helena z Novobystřicka.

Podle ní je nápad, se značením cest, které jsou pro koně i jezdce bezpečné, výborný.

Ne vždy se však organizátoři hippoturistiky setkají s porozuměním, některým majitelům se nelíbí představa, že by po jejich pozemku přecházeli výpravy na koních. Naštěstí pro jezdce i koně se najdou i tací, kteří jim pohyb po soukromých cestách či loukách dovolí.

Nové trasy

V srpnu se provozovatelé hippostezek dohodli se zástupci města Nové Bystřice o využívání některých místních tras. „Narazili jsme jen na problém, kdy se měla hippostezka shodovat s běžeckými trasami, které lyžařům prohrnujeme. Tam by koně poničily běžkařské stopy. Nakonec jsme se dohodli, na trasách, které nebudou moci koně obejít jinudy a budou stejné pro ně i lyžaře. Koně však půjdou podél, ale mimo, běžkařských stop,“ vysvětlil starosta Nové Bystřice Jiří Zimola. Doplnil, že se dohodli na používání trasy kolem státní hranice do obce Mnich, kolem hraničního přechodu Smrčná až do Vojířova.

„V současné době je nejvíce využívána trasa z Maříže, kde funguje také stanice, do Telče, ale i na na Landštejn a v jeho okolí,“ uvedl zástupce Občanského sdružení pro podporu jezdecké turistiky Martin Musil.

Zastávky

Hippoturistiku zatím právě v pohraničí nejvíce využívají lidé z Rakouska. Naše území má podle Martina Musila nevýhodu v tom, že je málo osídlené a je tedy zatím omezená možnost zakládání stanic, kde by si mohli koně i lidé přes noc odpočinout a pak pokračovat dál.

Přesto již existují stanice, které tyto služby poskytují. V některých si zájemci mohou zapůjčit i koně, vyzkoušet si jízdu na jízdárně a nebo se s doprovodem vydat na stezku. Cena za zapůjčení koně a odborný doprovod se pohybuje od pěti set do tisíce korun na den. Koňáci se však touto činností zdaleka neživí. Podle Musila jsou to lidé, kteří mají svá zaměstnání a tuto činnost dělají jen z čirého nadšení.

Jsou však i majitelé, kteří své koně převezou na vzdálenější místo, a tam se s nimi vydají do terénu. „Podle mapy koňských tras v Jihočeském kraji, kterou se podařilo vydat, se mohou předem dohodnout i na možném ubytování,“ uzavřel Martin Musil.