Počty učitelů se na školách na Jindřichohradecku liší. Záleží na velikosti školy, počtu žáků a tříd.

„Průměrně má fakulta 50 pedagogů, z toho je 29 mužů. I vědeckých pracovníků – mužů je 10 a žen jen polovina,“ řekl proděkan pro vnější vztahy jindřichohradecké fakulty Oldřich Syrovátka.

Na akademické půdě jsou tyto počty relativní a podle Syrovátky se dají těžko porovnávat. ,,Škola usiluje o odborníky do řad profesorů, ale dostat takové lidi do Jindřichova Hradce není snadný úkol. Zatím se nám problém daří řešit. Využíváme zahraniční i tuzemské odborníky, kteří u nás působí na krátkodobější stáže,“ přiznal Syrovátka.

Do oblasti jindřichohradeckého odboru školství spadá 428 pedagogicků v mateřských a základních školách a 223 lidí představující provozní personál. Z těchto zaměstnanců je mužů necelá desetina.

,,Na základních školách je jen pár mužů – většinou ředitelé či učitelé tělocviku. V mateřských školách pedagog nepracuje v naší oblasti ani jeden muž,“ přiblížila situaci vedoucí odboru školství Městského úřadu v Jindřichově Hradci Jitka Čechová.

Na Dačicku je asi 50 učitelek ve školkách. Na základních školách jich je 125 na deset škol. ,,Tvoří jen 114 úvazků, protože někteří učitelé pracují na úvazek zkrácený. V družinách máme asi 13 lidí a jako asistent pedagogů pracuje pět lidí,“ vysvětlila vedoucí oddělení školství Městského úřadu v Dačicích Eliška Strachotová.

Na Třeboňsku pracuje v základních školách 150 pedagogů. ,,Vychovatelek ve školních družinách je 25, dohromady tvoří zhruba 19 úvazků a na Třeboňsku pracují dva asistenti pedagogů,“ uvedl šéf odboru školství Městského úřadu v Třeboni Josef Jirků.
Eliška Bučinová