Z Lutové ke kostelu původně vedla i křížová cesta. Jejích třináct zastavení, i když už bez obrazů, lze najít právě na hřbitově, kam byly kamenné sloupy po zrušení svatostánku přesunuté.

Část původní křížové cesty se nachází na hřbitově v Lutové.Část původní křížové cesty se nachází na hřbitově v Lutové.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Místo má své kouzlo a poněkud pohnutou historii. Jednalo se o poutní kostel, postavený ke cti Narození Panny Marie, který podle trebonsko.cz nechal v roce 1666 vystavět tehdejší majitel chlumeckého panství Adam Pavel Slavata jako poděkování Panně Marii za záchranu života.

Po roce 1780 bylo v rámci josefinských reforem nařízeno, že nesmí být používán a má být ponechán svému osudu.

Mařížský zámek a park se nachází v pohraničí u Slavonic.
VIDEO: Zkázu mařížského zámku dorazili filmaři. Park okolo vstal z popela

Kostel byl zrušen a materiál lidé rozebírali na různé stavby v okolí. Zdivo bylo také použito při stavbě věže farního kostela. Zachovala se jen čelní zeď lodi a malá část pravé stěny kostela.

"Nezdařil se však odstřel západní stěny kostela, a tak zůstala stát. A dnes - možná právě proto, že se ji ani dynamitem nepodařilo zcela zničit - se zřícenina stává výzvou," uvádí trebonsko.cz. Kostel je však stále významným poutním místem.