„Nechali jsme tam provést průzkum, při kterém odborníci zjistili, že nedošlo ke spojení jednotlivých vrstev povrchu vozovky, což znamenalo radikální zásah i do spodních vrstev. Na základě diagnostiky jsme se rozhodli pro provedení rekonstrukce vozovky v celém nejhorším úseku,“ vysvětlil ředitel českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic Josef Pešl.

Potřebné finance již mají podle jeho slov k dispozici a v současné době připravují výběrové řízení na firmu, která práce provede. Pokud bude vše pokračovat podle plánu, měli by řidiči počítat v daném úseku s omezením provozu od začátku května. Práce by měly být hotové do začátku letní sezony. Investovat do lokálních oprav, když bude muset být celý povrch zbroušen, by tedy bylo zbytečné. „Škody po zimě byly letos horší než po té předchozí. Je to charakterem zimy, i když nebylo tolik sněhu, hodně mrzlo a nejde vše opravit naráz, proto žádám řidiče o shovívavost,“ dodal Pešl.

Na údržbu silnic v rámci celého kraje mají připraveno 225 milionů korun, z toho v současné době čerpají finance hlavně na opravy po zimě. Až je dokončí, budou se dál rozhodovat podle závažnosti a nutnosti oprav, které silnice přijdou letos na řadu.

Na Jindřichohradecku jsou již podle ředitele českobudějovické Správy Ředitelství silnic a dálnic Josefa Pešla naplánované opravy silnic první třídy ve směru České Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec, kde jsou mrazové podlouhlé trhliny, Štěpánovice – Třeboň, průtah ve Studené a odbočka na Bolíkov.

„Před Třeboní bude opraven úsek Vranín – Dvorce a dva mosty na mimoúrovňové křižovatce za kruhovým objezdem v Třeboni a jeden most před sjezdem ve směru na Rakousko,“ upřesnil Josef Pešl. Opravy hlubokých děr v silnicích, jak již Deník před časem informoval, však začali silničáři opravovat studenou balenou drtí už od ledna hned poté, co zmizel ze silnic sníh. Objevilo se jich však mnohem víc, než v minulé zimě, proto museli silničáři vyjíždět k opravám častěji.

„V letošní zimě jsme spotřebovali oproti té minulé dvojnásobek studené balené drtě. Zatímco jsme před rokem začali s výspravami studenou balenou drtí až začátkem března, protože se závady v povrchu vozovek na konci prosince tolik netvořily, letos jsme museli začít od 1. ledna, protože byly mnohem horší klimatické podmínky. Už v lednu a únoru jsme spotřebovali hodně studené balené drtě, celkem je to dvakrát tolik než za minulou zimu,“ vysvětlil ředitel jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Josef Tolkner.

Rozsah oprav prováděných teplou balenou směsí bude podle něj letos obdobný jako v minulém roce.
„Teplou balenou drť jsme odebírali závěrem března mimo území Jindřichohradecka, ze Soběslavi a Českých Budějovic. Od 5. dubna nám ji ale už poskytuje firma Swietelsky Jindřichův Hradec, takže jsme se mohli pustit do větších výsprav výtluků, které organizujeme ze čtyř míst okresu,“ doplnil Josef Tolkner.