Jižní Čechy za loňský rok v celkové návštěvnosti ztrácí deset procent. To ale zdaleka neplatí pro památkové objekty.

Rok 2007 byl pro cestovní ruch relativně příznivý. Počty příjezdů hostů do České republiky vzrostly oproti roku 2006 o 1,9 procenta.

Nejvyšší pokles návštěvnosti podle údajů Českého statistického úřadu zaznamenaly ale Jihočeský a Liberecký kraj. V jižních Čechách se jedná dokonce o propad, který přesahuje deset procent. Zatímco v roce 2006 navštívilo jihočeské luhy a háje více než jeden milion a sto tisíc lidí, vloni to bylo 980 tisíc.

Památky vedou

Tato čísla ale zdaleka neplatí pro návštěvnost památek. Ty se naopak pyšní rekordními nárůsty.

Podle ředitele jihočeské pobočky Národního památkového ústavu Petra Pavelce navštívilo jihočeské hrady a zámky, které ústav spravuje, za loňský rok 1 110 000 návštěvníků.

„Je to pro nás historický rekord za celou dobu, po kterou máme tyto objekty v péči,“ upřesnil včera Petr Pavelec.

Českokrumlovský hrad a zámek navštívilo 350 tisíc lidí a zámek Hlubokou 282 tisíc. Tyto dvě památky jsou nejnavštěvovanější a s největší pravděpodobností je žádný jiný jihočeský hrad či zámek už nepřekonají.

„Červená Lhota měla 88 tisíc, Jindřichův Hradec 71 a Rožmberk 60 tisíc návštěvníků,“ vyjmenoval Pavelec nejúspěšnější pětici.
Nárůst návštěvnosti památek si Petr Pavelec vysvětluje vzrůstající kvalitou služeb. „Každoročně otevíráme nové trasy, zlepšujeme zázemí pro návštěvníky, pokladní systémy, sociální zařízení a podobně.“

Rozdílnost čísel se dá přičíst několika faktorům. Například obtížnému zjišťování skutečného stavu. Zatímco jedny statistiky pracují s údaji o lidech, kteří v regionu přespávají, jiné zpracovávají data zjištěná z placených parkovišť.

„Přehled získáváme na základě různých ukazatelů, jakými jsou například návštěvnost jednotlivých expozic, kulturních akcí, poplatků z ubytování, počtu parkujících aut a autobusů,“ upřesnila včera Jitka Boháčová z českokrumlovského destinačního managementu.

Někteří turisté ale nepřespí, jiní přijedou v autech po dvou, třech i více lidech, některé autobusy jsou vytížené, jiné naopak. „Naprosto přesná čísla se tedy objektivně velice těžko získávají,“ dodává Boháčová.

Rekordman

Rekordy z hlediska návštěvnosti trhá poslední dobou i českokrumlovský zámek. Minulý rok památku UNESCO navštívilo ještě takřka o pět procent více turistů než sezonu předešlou. V červnu na zámek dorazilo 43 tisíc lidí, v červenci 80 tisíc a v srpnu dokonce 85 tisíc. Srpen si paradoxně mírně pohoršil, zatímco červen s červencem polepšily.

Návštěvnost je však regulovaná, což znamená, že zámek vše nad zmiňované hodnoty odmítá. „Asi šest let se věnujeme každodennímu monitoringu mikroklimatu nízkých prostor v závislosti na objemu návštěvníků. Návštěvnost již nemůžeme nějak výrazněji zvednout. Dá se říci, že jsme dosáhli maxima,“ řekl kastelán Pavel Slavko.

Lipno

Jak uvedl Ondřej Janáč, vedoucí Infocentra v Lipně nad Vltavou, také přinejmenším tato část Lipna zaznamenává silnější návštěvnost.
„Přibývá více Čechů, oproti klasické klientele Holanďanů, především během letní sezony,“ upřesnil včera Janáč.

Šedesát až sedmdesát procent návštěvníků tady totiž tvoří lidé z Holandska, deset procent Němci a o zbytek se většinou postarají tuzemští turisté. Nárůst si vysvětluje takto: „Oproti jiným rokům, kdy to tady bylo pro Čechy poměrně drahé, se na Lipně zlepšily především služby.“

redaktoři deníku