Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U zrodu Zbraslavské kroniky stáli němečtí mniši

Jindřichův Hradec – Určitě se už každému z nás dostala do ruky některá z kronik, jež byla napsána pro zachování paměti v ní zanesených událostí. A jistě jste měli podobný pocit, jako mívám já. Bezbřehý obdiv k mužům (bohužel se mezi kronikáři středověku ženy nevyskytovaly – i když, kdo ví…), kteří se snažili zaznamenat svou dobu.

11.1.2015
SDÍLEJ:

Ukázka ze staré kroniky. Ilustrační foto.Foto: Marcela Handlová

A tak se díky panu děkanovi kapituly svatého Víta, Kosmovi, můžeme dozvědět, jak špatný byl německý vliv na České země. Ale v kronice Zbraslavské nám opat Ota a jeho následovník Petr Žitavský sděluje, jak to bylo naopak prospěšné a kronikář, který má pro nás jméno Dalimil, nás ve svých verších přesvědčuje, že vláda v Čechách by měla zůstat v rukou Čechů.

I kronikáři byli „jenom" lidé

Tím jsem chtěla naznačit, že i kronikáři byli pouze lidé a jejich názory někdy bývaly přizpůsobené době a panovníkovi, pod jehož vládou žili a tvořili. Ale upřímně. Pokud by takové dílo psal někdo z nás, nebyl by ovlivněn také svým názorem? Některý státník je nám sympatický a některý už méně. A jistě by to bylo mezi řádky dobře čitelné. Ale nesuďme a raději nahlédněme do jedné z těchto úžasných knih.
Zbraslavská kronika I.


Ačkoliv je psána v letech 1305 – 1339, je její rozsah daleko širší. Děj začíná v polovině třináctého století vstupem Přemysla Otakara II. nejen do českých, ale i světových dějin. Pokračuje jeho hrdinnou smrtí na Moravském poli, korunovací a brzkým odchodem syna Václava II., kratičkou vládou lehkomyslného Václava III., s jeho odchodem spojený zánik mužské linie rodu Přemyslovců a ještě kratší panování předčasně zemřelého Rudolfa Habsburského.


Poté do našich dějin vstupuje (nejen podle kronikáře Petra Žitavského) k vládě nevhodný Jindřich Korutanský a jako požehnání v kronice vítaný Jan Lucemburk. Jeho sňatek s Eliškou Přemyslovnou považuje dokonce kronikář Petr Žitavský za dar Boží. Přirovnává ho ke spojení bájné Libuše s Přemyslem Oráčem. Avšak největší prostor přeci jen zaujímá Václav II., zakladatel útočiště obou kronikářů – kláštera Zbraslavského.

Zapisovat začíná německý mnich

Kroniku Zbraslavskou začíná psát v pořadí druhý opat kláštera, mnich Ota, který pochází z německého Durynska. Jeho německý původ nebyl mezi zbraslavskými mnichy žádnou výjimkou. Naopak. Čecha bychom tu hledali jen stěží. Není proto divné, že neuznával české pány a českou šlechtu. Přimhouřit oko dokázal jen u českých služebníků, kteří byli oddáni Elišce Přemyslovně. Zastával názor, že Česká země potřebuje poddajnou šlechtu a silného krále. Což jistě v osobnosti Jana Lucemburka našel.


Jak bylo již řečeno, byl Ota opatem Zbraslavského kláštera v pořadí druhým. Prvním byl velmi schopný opat Konrád z Erfurtu, který dokázal zasahovat i do dění země. Po založení kláštera roku 1292 se ujal této funkce sice jen na pět let, ale nebylo to naposledy. Odstoupil ve svých padesáti letech, aby udělal místo svému nástupci, Otovi z Durynska. Ten si svého postavení dlouho neužije, protože už za rok a půl po svém nástupu z úřadu odstupuje a na jeho místo se vrací opět opat Konrád. V březnu roku 1314 bývalý opat Ota, nyní už kronikář, umírá. 12. září roku 1316 Konrád definitivně opouští svůj post a dožívá jako řadový mnich ve Zbraslavském klášteře. Umírá 7. června roku 1329, kdy mu bylo na tehdejší dobu úctyhodných 82 let.
Úřadu se ujímá další opat a zároveň druhý kronikář Petr Žitavský. Rozepsaná kronika má za devět let 51 kapitol.

Ani pokračovatel nemá kořeny u nás

Datum narození Petra Žitavského bohužel známo není. Podle některých indicií se pravděpodobně narodil mezi lety 1260 – 1270. Jisté však je, že i on pocházel z Německa. Čechy a Zbraslavský klášter se jeho domovem stávají roku 1297. Určitě se dá říci, že skutečným domovem.
Protože po několika letech už smýšlí sám o sobě jako o Čechu. Krom češtiny, kterou si brzy dokonale osvojil, ovládá ještě francouzštinu, pochopitelně němčinu a pro člověka stavu duchovního nezbytnou latinu.


Svého předchůdce však nepřevyšoval pouze jazykovými znalostmi, ale především bohatým rozhledem a vzděláním. O tom svědčí i fakt, že kronika nebyla Petrovým jediným literárním dílem. Napsal dvě knihy latinských kázání na nejdůležitější svátky církevního roku a knihu o zázracích, jež se udály v klášteře. Obdivuhodný u něho byl i zájem o českou historii a její slušná znalost.
Poslední zápis v kronice je ze začátku roku 1338 a poslední zmínka o Petrovi jako opatu je ze srpna téhož roku. O Petrově smrti nejsou zprávy žádné. Jistě to bylo dáno i tím, že v jeho kronikářské práci už nikdo nepokračoval. Podle všeho zemřel asi rok po svém odstoupení z úřadu v pokročilejším věku.


Zbraslavská kronika vyšla poprvé tiskem už roku 1602, ale byl to pouze druhý díl. Celé dílo se svého vydání dočkalo až roku 1784, jenomže v ní byl bezpočet chyb. Konečnou a správnou podobu získala kronika až roku 1875, více než půl tisíciletí po svém zrodu.
A příště už se ponoříme přímo do děje této úžasné knihy, který nás zavede na Moravské pole.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilec zpřelámal čtyřmetrovou lísku

Ilustrační foto.

Třeboňští házenkáři vyhráli derby v Sezimově Ústí

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Třemošná, Plzeň - Čtyři zápasy v řadě na hřištích soupeřů dokázali vyhrát prvoligoví hokejbalisté jindřichohradeckého Olympu, díky čemuž se rázem vyhoupli až na 7. místo tabulky.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení