K výkonu této profese bude možná stačit pouhá maturita. Počítá s tím návrh novely zákona o pedagogických pracovnících.

„Byl by to krok zpět. Pochopil bych to jen v případě zaměstnanců nad padesát let, kteří už tu praxi mají,“ říká ředitel Základní a mateřské školy v Českém Rudolci Václav Čech a to i přesto, že na zdejší škole také učí několik pedagogů, kteří mají pouze maturitu. Ti musejí začít vysokou školu studovat, jinak do roku 2009 své místo opustí.

Čech však také připomíná úskalí takového studia. V současnosti si tady vzdělání doplňuje jedna učitelka, což v praxi znamená, že se tomu musí přizpůsobit rozvrh. Kdyby se vzdělávalo více zaměstnanců, nebylo by možné v takto malé škole podle ředitele zajistit bezproblémový chod.

Podle jedné z variant novely, kterou ministerstvo navrhuje, by středoškolák učící na škole pět let bez diplomu mohl po této době získat kvalifikaci učitele. „Nesouhlasím s tím. Vždyť ti lidé nemají znalosti z oblasti pedagogiky a psychologie. Navíc si nedokážu představit, že by učil absolvent nějaké specializované střední školy,“ míní učitelka Alena Bezděkovská.

Návrh se nelíbí ani řediteli Základní školy v Komenského ulici v Dačicích Zdeňku Berkovi: „Takové opatření by základnímu školství snížilo kredit. Měl bych i obavy ze systému finančního hodnocení těchto pracovníků.“ V minulosti sice na prvním stupni učili i absolventi pedagogických gymnázií, nicméně ti byli na tuto činnost intenzivně připravováni.

Ministerstvo argumentuje tím, že v současnosti učí na základních školách zhruba 20 procent nekvalifikovaných učitelů. Pokud by nedošlo k úpravě, museli by školu na konci roku 2009 opustit a v některých regionech by to prý mohlo způsobit kolaps.