Proč k tomu došlo, vysvětluje vedoucí zimního stadionu Pavel Píša. „Led jsme měli připravený, ale zřejmě došlo k zanesení některé ze smyček trubek chlazení, kterých je pod ledovou plochou asi sto dvacet,“ vysvětluje. „Došlo s největší pravděpodobností k ucpání části jedné z trysek.“

Chlazení, které je stále ještě ve zkušební době, bylo odzkoušeno v minulé sezoně a fungovalo bez problémů. „Celá plocha po délce i šířce chladila rovnoměrně,“ tvrdí Píša.

Po skončení sezony se vyměnil čpavek a všechna potrubí se profukovala vzduchem, vaukovala a následně dusíkovala. „Od středy minulého týdne jsme začali chladit. Na části plochy se ale objevovaly problémy, proto jsme v pátek povolali odborníky z ČKD. Zkusili jsme otočit chod kapaliny s tím, že se nečistota vyplaví. To jsme dělali až do soboty, ale nemělo to velký význam. Proto jsme se rozhodli udělat další zkoušku, kvůli které jsme museli rozpustit led,“ popisuje Píša problémy s přípravou prvního ledu. „Pro běžný provoz bychom totiž neudrželi kvalitu ledu, který byl někde přemrzlý a jinde zase měkký.“

Led snad ve středu

Nyní se na zimních stadionu chystají znovu odsát veškerý čpavek, poté znovu natlakovat a rychle otevřít ventil, čímž by se nečistota mohla dostat ven. „Pokud se to podaří, tak by mohl být led připraven za týden ve středu,“ věří Píša. Jinou variantu si zatím raději nepřipouští, i když i na ni se vedení stadionu připravuje. „Všechno se při instalaci chlazení dělalo podle technologických postupů. Těžko se tomu dalo nějak předejít,“ krčí rameny.

Bohužel momentálně není možné využít ani druhou plochu Budvar Arény, která prochází plánovanou rekonstrukcí. „Dělalo se tam všechno, včetně nové izolace. Provoz by tam měl začít zhruba sedmnáctého srpna,“ přeje si Píša.

Novinkou na první ploše je zbrusu nové osvětlení. „Je tam možnost stmívání, jsou namontované i efektové hlavy, barevná stupnice. Mělo by to být pěkné,“ je Píša přesvědčen.