Stalo by se tak 
v případě, že dojde ke schválení nové úhradové vyhlášky připravené ministerstvem zdravotnictví, která míří do připomínkového řízení.

Ředitel nemocnice Miroslav Janovský v ní vidí výrazný posun ke spravedlivějšímu rozdělování financí ve zdravotnické sféře.

„Slibuji si od ní, že dojde 
k sjednocení individuální základní sazby. To znamená, že všechny nemocnice budou konečně za stejnou péči dostávat stejné peníze. Není přece možné, aby například za operaci slepého střeva dostala naše nemocnice od pojišťovny o několik tisíc korun méně než jiná," je přesvědčený Miroslav Janovský, podle kterého je správné, aby všechny pojišťovny sjednotily hrazení výkonů.

„Jedná se o veřejné peníze a mělo by se k tomu tak přistupovat," míní ředitel.

Pokud kompetentní orgány vyhlášku skutečně schválí, bude to pro nemocnici znamenat zvýšení příjmů o minimálně deset milionů korun, což představuje navýšení zhruba o dvě procenta. Podle ředitele Janovského to přispěje k celkovému zklidnění situace, neboť díky nižším platbám společně s neustále se zvyšujícími náklady se nemocnice v letošním roce musí potýkat se ztrátou. Tu musela kompenzovat i některými úspornými opatřeními, která by nyní mohla polevit.

„Od května letošního roku jsme snížili o pět procentních bodů sazby za směnnost a noční práci zejména středního zdravotnického personálu. To bychom nyní rádi vrátili zpět na původní úroveň. Byl to i příslib při jednáních s unií sester. Pokud nám to ekonomická situace dovolí, dojde k opětovnému navýšení už od nového roku," tvrdí ředitel. 

Postup vedení nemocnice hodnotí kladně zejména zdravotní sestry, kterých se květnové škrty bezprostředně dotkly, jak potvrdila i předsedkyně jejich hradecké profesní unie Eva Jakešová. „Samozřejmě budeme rády, když se to opět vrátí na původní výši. I když musím říct, že děvčata přijala to snížení bez nějakého mračení a věděla, že je to nutné," uvedla Eva Jakešová.