Zatímco v Třeboni považují změnu za krok správným směrem, jinde vidí novinku spíš jako zátěž pro obecní kasu.

Majitelé domů už zřejmě od příští zimy nebudou muset nést zodpovědnost za stav chodníků před svými domy. O sníh se budou muset postarat obce a města. Novelu, kterou schválili poslanci, ještě musí schválit senátoři a podepsat prezident.

„Myslím si, že je to krok správným směrem. Omezujeme reklamu na veřejných prostranstvích, tak bychom se o ně měli také starat, i když nám to způsobí starosti a problémy,“ uvedl starosta lázeňské Třeboně Jan Váňa. Některé pozemky ve městech jsou však v majetku státu, tam vyvstává podle něj otázka, jak se bude řešit úklid na těchto místech. „Je absurdní, že se majitelé domů sousedících s chodníky, které jim nepatří, mají zodpovídat za úraz, který se tam stane,“ dodal Váňa.

Naopak v Kunžaku, kde bývá nadílka sněhu mnohem větší, si vedení radnice nedovede změny představit. „Nevím, jak bychom odklízení sněhu řešili třeba finančně, ale ani technicky, protože by bylo potřeba zaměstnat asi dvacet až třicet sezonních pracovníků,“ uvedl starosta Kunžaku Jaroslav Čapek. Dodal, že to nevidí jako proveditelné. Podle jeho slov budou vzniklou situaci zřejmě řešit některé obce tím, že se více pojistí proti úrazům a nehodám způsobeným na chodnících.

Podobný názor má i místostarosta Jindřichova Hradce Alfred Němec. Podle jeho slov by to byl pro město, kde je zhruba dvě stě kilometrů chodníků, problém. Ze značné části chodníků by pracovníci nemohli odklízet sníh mechanizací, zvlášť v historickém centru, kde jsou cesty úzké a jsou tu i překážky v podobě sloupků.

Změna v zodpovědnosti za uklízení sněhu na chodnících u soukromých nemovitostí by také značně odlehčila obecní pokladně.

„Znamenalo by to zaměstnat několik desítek lidí. Každá práce něco stojí, a to nemluvím o materiálu a manipulaci se sněhem,“ vysvětlil Deníku místostarosta Jindřichova Hradce Alfred Němec. Zvýšení daně z nemovitosti například až na pětinásobek je jen jedna z možností, kde by se na údržbu mohly získat peníze.

Potíž vidí Němec i v tom, jak se postavit k zaměstnání sezonních pracovníků. Jejich služby by totiž radnice potřebovala jen nárazově. V případě mírné zimy by pro ně nemělo město práci. V opačném případě by trvalo poměrně dlouhou dobu, než by byly všechny chodníky upravené.

Majitelé domů by ale změnu zákona uvítali. Připadá jim nespravedlivé, že se mají starat o cizí majetek a za případný úraz na přilehlém chodníku nesou zodpovědnost.

„Bylo by to lepší, rozhodně bych to uvítal. Je dost nezaměstnaných, kteří by to mohli dělat. Já sám musím odklízet sníh hned u dvou domů a někdy, když sněží, tak několikrát za den,“ řekl Ladislav Chuděj.

„Myslím si, že je to správné, každý by se měl starat o svůj majetek. V tomto případě by však bylo potřeba, aby stát uvažoval o nějakém druhu pomoci obcím a městům, aby mohly pokrýt tuto položku,“ uvedla spolumajitelka domu v Třeboni Markéta Stefanová.

Shoduje se také s názory některých vedeních radnic, že peníze, které bude zimní údržba chodníků stát, bude potřeba navýšit v městských rozpočtech.