Už potřetí za poslední rok se bude Výbor UNESCO zabývat Českým Krumlovem. Tentokrát v souvislosti s průběhem protipovodňových opatření na Vltavě a chystaným vydlážděním vybagrovaných břehů v centru města.

Údajně se tak stalo na základě žádosti některých občanů Českého Krumlova, podobně jako už dříve v souvislosti s otáčivým hledištěm nebo některými historickými domy v centru. Už od té doby, co se s protipovodňovými pracemi začalo, staly se terčem poměrně silné kritiky části obyvatel.

Typickým hlasem je například názor sochaře Miroslava Párala: „Projekt je možná technicky správný, ale vůbec nectí zasazení do historického jádra Českého Krumlova.“

„Ano, byli jsme požádáni ministerstvem kultury o rychlou komplexní informaci o prováděných protipovodňových opatřeních. Zprávu zahrnující údaje o vývoji místa, veškeré správní kroky a fotodokumentaci současného stavu jsme ministerstvu odeslali,“ potvrdil včera Vlastislav Ouroda, náměstek českobudějovického Národního památkového ústavu. Odpověď Výboru UNESCO bude podle Ourody nyní formulovat právě ministerstvo.

Také od investora Povodí Vltavy si ministerstvo vyžádalo všechny potřebné podklady. „Zatím probíhá šetření a zřejmě vznikne i nějaký námět na změny,“ potvrdil Martin Poláček, technický dozor Povodí.

Nyní se tedy nejspíše změní styl chystaného nábřeží. Namísto spárování cementovou maltou přijde na řadu hlína. „Podařilo se najít řešení v náhradě spárování ohumusováním a v zatravnění ploch, kde není nezbytně nutná spárovaná dlažba,“ shrnul včera náměstek Ouroda.

Příští týden bude Výbor mezinárodního světového kulturního dědictví UNESCO projednávat i komplexní Zprávu o stavu památek v Českém Krumlově, kterou během loňského roku museli společně vypracovat jak památkáři, tak město i ministerští úředníci.

Výbor si zprávu také vyžádal na základě stížnosti někoho z českokrumlovských obyvatel.

Podle některých názorů jsou ale takové snahy už přítěží jak pro město, tak i jeho obyvatele. Stojí vůbec zápis do UNESCO za podobné věčné dohady? To je typická otázka člověka, který se z jakéhokoliv důvodu takovou problematikou zabývá.

Náměstek Národního památkového ústavu Vlastislav Ouroda ale míní, že statut památky světového dědictví za toto zvýšené úsilí určitě stojí. „Neměl by být krátkozrace zlehčován,“ dodává náměstek. Přínos existence Českého Krumlova na listině památek UNESCO je podle něj znát zvláště v turistickém ruchu a důležité cestovní agentury jej stále berou v potaz.

Práce na Vltavě poběží i v létě

S dohledem památkářů i s pracemi na Vltavě se ale zatím musí mnoho lidí prostě smířit. Během prázdnin a září si protipovodňová opatření vyžádají i vypuštění zdrže jezu pod Plášťovým mostem. „Bude to kvůli snížení vodní hladiny, aby se mohly začít práce na vydláždění břehu,“ řekla mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Původně se mělo dláždit při vyšší hladině, ale postupně se ukázalo, že to nebude možné. Celé léto tedy budou muset vodáci počítat s tím, že od mostu Edvarda Beneše nebude v celém centru Českého Krumlova tak vysoká hladina, na jakou bývali zvyklí.