Uvedlo to Ministerstvo zahraničních věcí. Úřady brzy vypraví do Libanonu letecký speciál, který Čechy přepraví do vlasti.
O osudech jindřichohradeckých televizáků Miroslava Dobeše a Pavla Kofroně, kteří se třemi dalšími Čechy zmizeli koncem července na libanonsko syrském pomezí, nebyly půl roku zprávy. V pondělí ráno se situace změnila. Tvrdil to internetový server Neovlivní.cz. Přinesl zprávu, že se do Česka ozvali údajní únosci. 
V anglicky psaném e–mailu byli osloveni právníci a blízcí unesených.
Kolem poledne chladlo nadšení při slovech mluvčí Ministerstva zahraničí Michaely Lagronové. „Je to jen spekulace a nebudeme ji nijak komentovat," řekla mluvčí. Teď je vše jinak, Češi se zřejmě brzy vrátí domů.
E–mail skutečně existoval. Jindřichohradeckému deníku to potvrdil jeden z jeho adresátů Jan Vojtěch Binder, někdejší asistent místopředsedy parlamentu a bývalého dačického místostarosty Jana Bartoška. „Ano, skutečně mi přišel. Našel jsem ho ve spamové schránce. Byl psaný anglicky a poslaný z podivné adresy. Normálně bych ho asi neotevřel," popsal Jan Vojtěch Binder. Byl to on, kdo oba jindřichohradecké novináře zkontaktoval s Janem Švarcem, právníkem, který figuruje mezi unesenými. Ti by měli zase spatřit ČR.

Únos dobře dopadne. Ale nevypadalo to. Kameramana Pavla Kofroně i ředitele JHTV Miroslava Dobeše Jan Vojtěch Binder právníkovi Alího Fajáda doporučil, jelikož s nimi dříve spolupracoval. „Asi dvakrát jsme spolu něco natáčeli a mně se líbil jejich profesionální a pružný přístup. Když tedy Janu Švarcovi odřekla Česká televize, vzpomněl jsem si na ně a dal mu kontakt," vysvětlil svou roli 
v případu, která prý výše zmíněným doporučením skončila.
On sám podle svých slov prožíval únos našich občanů velice intenzivně, protože 
s většinou z nich jej pojí přátelství.
„Z těch pěti se znám se čtyřmi. Jsme ve spojení i s jejich rodinami a všichni jsme zoufalí. Informací nám nikdo moc neposkytne, tak si vždycky navzájem vyměníme, co se kdo někde dozví," poznamenal Jan Vojtěch Binder.
V dopise se údajně jasně naznačuje spojitost mezi případem obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda a únosem. Ten je podezřelý z podpory terorismu a soud již rozhodl o jeho vydání do USA. Před něčím takovým však pisatelé důrazně varovali. „Váš soudce rozhodl o vydání našich chlapců do Ameriky. To je pro vaše chlapce velmi špatné," stálo podle v e – mailu.
Psaní není dlouhé, jeho obsahem je jen dvanáct vět a některé v něm zmíněné okolnosti ukazují na jeho možnou autenticitu. Jsou jimi například poznámky o zdravotních obtížích dvou z unesených.
Únosci apelovali na české tajné služby, aby se nepokoušely Čechy osvobodit či organizovat záchrannou operaci. „Jsme silní a víme všechno," holedbali se v textu. Zdá se, že příběh šťastně končí.