Jesličky má muzeum ve své správě od roku 1935, jejich podobu ale poznamenaly neodborné zásahy. V současné době už jsou obnovené zhruba tři čtvrtiny betléma a práce se pomalu chýlí ke konci. "Za tento rok jsme udělali v podstatě polovinu rekonstrukce. Začali jsme za svatou rodinou a přidávali biblické scény jako byla obřízka Ježíška, tříkrálová hostina i důl s horníky. Věnovali jsme se také domalování dáliny na pozadí betléma. Z části byla podle historického zdroje a tam, kde nebyl zachován, jsme to přiblížili více Hradečákům, takže v pozadí mohou vidět například jindřichohradecký zámek," popsala etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová. Kompletně hotovo by mělo být v příštím roce.

Zákulisí Krýzových jesliček. | Video: Deník/Adam Hudec

Pro restaurátory je v rámci obnovy nejobtížnější mechanická část celého díla. "Snažíme se zachovat co nejvíce historických součástek. Pokud už jsou v takovém stavu, že se nedají zrestaurovat, vyrábíme přesné kopie podle historických zdrojů, to se týká hlavně hnacího mechanismu, který mají na starosti dva pánové technici," upřesnila Alexandra Zvonařová a dodala, že se během rekonstrukce našla řada figurek, které kdysi byly pohyblivé a znovu se je podařilo rozhýbat. Původní mechanismus betléma, který byl zpočátku poháněný ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Obnovou procházejí také všechny objekty i figurky. Jejich barvy byly totiž postupem času zašlé a nevýrazné. "Jednotlivé postavičky opravuje a maluje jindřichohradecká restaurátorka Zdeňka Skořepová. Podařilo se jí odstranit několik starých nátěrů a pod nimi našla zajímavé věci. Figurky měly vymalované miniaturní knoflíčky, vyšívání i krajky, některé byly i podepsané," dodala etnografka Muzea Jindřichohradecka. Sehnat restaurátory na takto významné dílo byl podle ní velký problém. Muzeum proto muselo čerpat osvědčené odborníky z vlastních řad.

Velkolepý betlém vytvářel jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza více než šedesát let, až do své smrti v roce 1918. Dílo má 17 metrů na délku a dva metry na výšku. Jesličky obsahují bezmála 1400 figurek lidí a zvířat, z toho se 400 pohybuje. Figurky jsou vyrobené z kašírovací hmoty a ze dřeva.