Proud zabil bezdomovce

Jindřichův Hradec – V závěru ledna zemřel na sloupu úsekového vypínače elektrického vedení u Sládkova kopce v Jindřichově Hradci čtyřiapadesátiletý muž. Jeho ohořelé tělo bylo zaklíněné ve čtyřmetrové výšce a museli ho sundavat hasiči. Jak ukázalo vyšetřování, muž zemřel na následky zásahu elektrickým proudem a existuje domněnka, že na stožár lezl kvůli krádeži barevnách kovů.

Město odmítlo dotaci

Třeboň – Vysoké investice plánovalo vedení města do lázeňských společností. Rozsah projektu však záležel na tom, zda a jak vysoké dotace se na něj podaří získat. Poznámku zastupitele a bývalého starosty Jana Váni o tom, že rozpočet je postavený marnotratně a rozhazovačně, popřel předseda finančního výboru Jiří Vopátek včetně argumentu opozice, že se stále šetřilo na lázně, aby se do nich mohlo investovat. „Jediná velká investice do lázní byla v roce 2007, a to dotace 23 milionů korun na wellness, ale do městského rozpočtu doteklo za období 2007 až 2010 z lázní 291 milionů korun, přitom 143 milionů činily výdaje za celou dobu,“ argumentoval Jiří Vopátek částkami za jednotlivé roky. Nakonec v průběhu loňského roku město odmítlo dotace na rozšířenou rekonstrukci lázní, protože by muselo z vlastního rozpočtu přidat kolem sta milionů korun. Vloni v listopadu začala rekonstrukce ubytovacích kapacit Aurory, která potrvá do letošního května.

Krizový scénář se nekonal

Jindřichův Hradec – Také ředitel jindřichohradecké nemocnice dostal na začátku února za úkol od Jihočeského kraje vypracovat krizový scénář v případě, že by lékaři, kteří podepsali výpovědi, opravdu odešli. Na stole měl stále všech 29 výpovědí, tedy asi od třetiny lékařů nemocnice. Jejich odchod ale ohrozil i práci asi 90 sester. Na rozhodování lékaři měli čas jen do konce února, nakonec zůstali.

Konec služeb u bazénu

Jindřichův Hradec – Jen do konce února loňského roku v prostorách jindřichohradeckého plaveckého bazénu fungovaly doplňkové služby jako jsou masáže, kadeřnictví či kosmetika. Na základě vyhodnocení městské společnosti Sportrelax JH se totiž ekonomicky jeví jako neefektivní, a proto o jejich zrušení rozhodla městská rada.

Začala vlna chřipek

Jindřichohradecko – Nemocných chřipkou začalo od začátku roku 2011 přibývat. Podle lékařů však jarní prázdniny chřipkovou epidemii pozastavily. Na Jindřichohradecku kvůli chřipce nedošlo v únoru ani k uzavření nemocnice nebo domovů pro seniory, tak jako v roce 2010. Počet nemocných v okrese v první dekádě února už překročil hranici zvýšeného výskytu, epidemiologických hodnot však zatím nedosáhl.

Pole s řepkou olej nezlevnily

Jindřichohradecko – Cena řepky olejné se od roku 2010 držela vysoko. Promítá se mimo jiné i do ceny olejů na smažení. Na Jindřichohradecku se v některých obchodech vloni v únoru vyšplhaly výš až o deset korun na litr.
„Je to hrozné, každé léto je kvůli řepce všude stále víc žluto a často se nedá pořádně ani větrat, jak se práší pyl. Tak nechápu, proč teď zdražovali olej na smažení,“ podivoval se Jiří z Třeboňska. Z pohledu zemědělců se vše jeví poněkud jinak. „Řepky je zřejmě v celé Evropské unii málo. Dnes se už prodává letošní úroda za cenu kolem 11 tisíc korun za tunu. Loňská úroda se v současné době prodává za cenu kolem 12 tisíc korun za tunu, což je mnohem více než v minulých letech,“ vysvětlil vloni v únoru předseda Okresní agrární komory Jan Koutný.

U lázní vyrostly byty

Třeboň – V blízkém sousedství třeboňských Lázní Aurora v únoru již stála hrubá stavba budov, které jsou součástí nově vznikajícího ubytovacího areálu Sport Relax Třeboň.
„Stavba byla zahájená v roce 2010 na podzim. Kolaudace je plánovaná na podzim 2011,“ uvedla za skupinu investorů Třeboň Invest Marta Lipovská. V té době již byla třetina bytů ještě nehotových prodaná či rezervovaná.

PP Hospitals nic nedluží

Dačice – Když s bývalým provozovatelem dačické nemocnice společností PP Hospitals, které patří nemocnice v Brandýse nad Labem, zahájil krajský soud v Praze insolvenční řízení, objevily se spekulace, že společnost má stále nevyrovnané pohledávky vůči městu Dačice.
„PP Hospitals městu už nic nedluží, ani město společnosti. Pohledávky jsou již vyrovnané,“ informoval v únoru tajemník dačického městského úřadu Karel Macků.
PP Hospitals provozovala dačickou nemocnici od 1. února 2005. Na jaře roku 2008 dalo vedení radnice provozovateli výpověď z nájmu kvůli nedodržení smlouvy. Po tahanicích společnost nemocnici nakonec opustila a převzal ji do své sítě kraj.

Bazén v Gmündu láká

Třeboňsko – Radní městyse Chlum u Třeboně v únoru schválili návrh prodeje vstupenek do aquaparku v rakouském Gmündu v informačním středisku a knihovně městyse. K dispozici by měl být také ceník v českém jazyce.
Aquapark Sole – Felsen – Bad v Gmündu obsahuje sedm bazénů, sauny a další služby. Už několik let jsou vstupenky k dostání opravdu v Informačním středisku v Suchdole nad Lužnicí a zájem je stále velký. Řada lidí z pohraničí se netají tím, že jede raději plavat do Gmündu, než třeba do Jindřichova Hradce nebo Třeboně.

Sypač vjel pod vlak

Jindřichův Hradec – Na železničním přejezdu u bývalých jatek na výpadovce na Deštnou se 23. února srazil sypač s osobním vlakem. Řidič sypače nerespektoval výstražné zařízení a vjel na koleje v době, kdy se k přejezdu blížil vlak. Velkým štěstím podle všech bylo, že sypač dostal ránu až za kabinou. Po nárazu se převrátil do jedné ze zahrad a ta se zasypala pískem. Zraněného řidiče odvezla záchranka.

Sportovec roku 2010 vyhlášen

Třeboň – V Roháči byly vyhlášené výsledky ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2010 okresu Jindřichův Hradec. Mezi dospělými se vrátila na trůn letní biatlonistka a vytrvalkyně Pavla Schorná, která ukončila dvouleté kralování třeboňského taekwondistu Jana Mračka, a navázala tím na své dva triumfy v letech 2006 a 2007, kterých dosáhla ještě pod dívčím jménem Matyášová.
Další dvě kategorie měly stejné vítěze jako v uplynulém roce. Mezi sportovci do 18 let obhájil prvenství třeboňský boxer Patrik Jiráček.V hodnocení kolektivů zvítězili třeboňští taekwondisté.

Změny u TS Třeboň

Třeboň – Třeboňské Technické služby mají od 25. ledna nového ředitele. Valná hromada jím jmenovala jejich dlouholetého pracovníka Vladimíra Janíčka a zároveň odvolala současného ředitele Jaroslava Kubala. – Důvody?
Dnes již bývalý ředitel Jaroslav Kubal krátce po komunálních volbách podal na Janíčka trestní oznámení pro zpronevěru a zhruba ve stejné době mu dal výpověď z pracovního poměru. Policie začala případ šetřit a ohledně výpovědi se Vladimír Janíček začal soudit. Policie ČR případ odložila, protože neshledala důkazy, které by nařčení potvrdily.