Na sociální síti facebook koluje informace o tom, že v Lidéřovicích uprchlíci vyvraždili zvířata na jakési farmě, u Starého Města pod Landštejnem podle ní zase měli policisté chytit osm desítek uprchlíků, kteří se tam usadili v jednom z domů. Jak uvedla tisková mluvčí police Hana Millerová, jedná se o šíření poplašné zprávy.

„Na četné dotazy občanů nejen z Dačicka dementuje jindřichohradecká policie falešné informace z facebooku," uvedla. Podle jejích informací žena z Dačicka zveřejnila na svém účtu na facebooku zprávu o arabských uprchlících, kteří podřezali veškerá hospodářská zvířata drobnému zemědělci. „Dále žena na svém účtu na sociální síti uvedla, že po policejní akci s termovizemi bylo 10 osob pochytáno a dalších asi 80 bylo dopadeno v okolí Starého Města pod Landštejnem, kde údajně i zabrali obydlený dům. Žena dále poukazovala na to, že sdělovací prostředky o této skutečnosti samozřejmě mlčí," pokračovala policejní mluvčí.

Tyto informace už se šíří po celém Jindřichohradecku. „Slyšela jsem o tom a docela mě to vzalo, tohle bych nechtěla, aby se dělo," říká například Jarmila Slusariucová ze Studené .

Starosta Lidéřovic Bohumil Kašpárek se o problému dozvěděl až z dotazů občanů. „Volal jsem pak hned na policii, abych se informoval, co se děje. Řekli mi, že je to fáma, poplašná zpráva," uvedl. Když se ho teď lidé ptají, tlumočí jim informaci od policie. „Je vždycky nejlepší obrátit se na policii. Kdyby se tady něco dělo, místní by to hned hlásili a věděl bych o tom," dodal Bohumil Kašpárek.

Stejně tak starosta Starého Města pod Landštejnem Marián Khandl vyvrací, že by se v okolí jeho obce policii podařilo zadržet jakékoli množství uprchlíků. Ptají se ho na to místní, turisté i ti, kteří jsou v současné době v okolí Starého Města pod Landštejnem na letních táborech. „Nikdo nikde nikoho neviděl. Řešil jsem to s policií, ptal jsem se, ale nic takového se tady nestalo," ubezpečil.

„Celý případ policisté precizně zadokumentovali a prošetřili a zahájili úkony trestního řízení, neboť žena, která zveřejnila úmyslně tuto nepravdivou zprávu, může být podezřelá z přečinu šíření poplašné zprávy. Případ dačičtí policisté řeší v režimu zkráceného přípravného řízení," uzavřela Hana Millerová.

Podle Zdeňka Gábora by lidé, kteří vypustí takovou fámu, zasloužili potrestat: „Já třeba pracuji v zahraničí, přečtu si to a jak zareaguji? Začnu mít strach o svou rodinu."

Petra Lejtnarová