Pracovníci nemocnice spolu s organizací YMCA, Fakultou managementu VŠE a dalšími dobrovolníky ale budovu kompletně vymalovali, uklidili a vybavili. Druhý domov v objektu našly hlavně ukrajinské ženy s dětmi. "Bylo tu původně 25 uprchlíků, někteří ale odcestovali zpátky domů na Ukrajinu a teď máme ubytovaných 19 lidí," upřesnil správce ubytovny Lubomír Beran. Kapacita zařízení je 35 míst.

Už dva měsíce bydlí v opravené budově LDN i paní Oksana. Před válkou utekla z Vinnycké oblasti. Na Ukrajině musela nechat manžela se synem, kteří brání svoji zemi. V Jindřichově Hradci je spokojená. "Líbí se mi tady, máme všechno, co potřebujeme pro život. Pracuji v kuchyni v nemocnici. Moc vám děkujeme, že tady můžeme být," vyjádřila vděčnost paní Oksana. Přestože je u nás teprve krátce, už se částečně domluví česky.

Uprchlíci mají na ubytovně svůj režim, s jeho dodržováním ale problémy nejsou. "Ubytovaní si musí sami uklízet, prát a také si vaří. Většina z nich už pracuje v nemocnici a někteří si našli práci i v zahradním centru. Jedna žena tady má postiženou holčičku, takže pracuje online na Ukrajině se svým zaměstnavatelem. Je tu také důchodkyně, která se stará o chod ubytovny," dodal Lubomír Beran. V objektu je i velká dětská herna a přilehlá zahrada, odkud děti nemohou utéct na silnici.

V Jindřichově Hradci se podle statistik ministerstva vnitra k 15. červnu registrovalo 310 uprchlíků z Ukrajiny. V polovině března jich bylo ve městě 122.