Celý proces je nyní pro mnohé, kterých se to týká, tabu. Co to vlastně znamená?
Služba poskytuje nový efektivní způsob komunikace s orgány veřejné moci. Její funkce je stejná jako u klasické poštovní schránky, přitom se zvýší účinnost doručování zpráv a sníží se náklady na poštovné.

Jako by byla doručená

„Zpráva odeslaná prostřednictvím datové schránky bude po deseti dnech po odeslání považována za přijatou. Tím odpadne mnoho potíží se subjekty, kterým je záměrně nemožné doručit poštovní zprávu,“ vysvětlila odborná konzultantka pro datové schránky Věra Dobšová.

Podle jejího sdělení elektronické dokumenty budou uznány jako rovnocenné s papírovými.

Ministerstvo vnitra začne od 1. července přidělovat schránky všem právnickým osobám zřízenými zákonem a zapsaným v obchodním rejstříku.

Zřízení datové schránky je bezplatné, zpoplatněné budou pouze odesílané zprávy. Schránky umožní zprávou jednoznačně identifikovat odesílatele elektronickým podpisem.

Věra Dobšová zmínila i to, že cílem projektů je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti.

Počítačová doba ušetří práci

Jak se staví k novotám vedení obcí, sdělili jejich pracovníci.
„Zatím nemáme mnoho konkrétních informací, ale snad nebude obsluha schránek složitá. Doufám že budou včas školení a naučíme se se systémem pracovat. Myslím, že to přinese mnoho výhod, například v urychlení komunikace. Také se ušetří, protože náklady za poštovné jsou nezanedbatelné. Problémy mohou nastat se zprovozněním v menších obcích u starších lidí, kteří to s počítači neumí,“ uvedla místostarostka Lužnice Miroslava Kolouchová.

Starosta Nové Bystřice Vladimír Bláha míní, že je počítačová doba, a tak datové schránky určitě přinesou mnoho výhod a usnadní se tak úředníkům práce a sníží se náklady za poštovné.

Problém vidí v období zavádění. Podle starosty by se schránky měly zprovoznit až od příštího roku, aby byl čas naučit se s nimi pracovat.
„O datových schránkách zatím moc nevím. V červnu mají probíhat školení, a tak předpokládám, že na nich se dozvíme víc,“ sdělila starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová.

Starosta Studené Josef Rod k problematice Deníku řekl: „Ze zákona schránky musíme mít. Byli jsme jedni z prvních, kdo zavedl Czech Point. Provoz datových schránek bude sice klást nároky na personál, ale za klad považuji doručitelnost zpráv všem, kdo mají IČO.“