V únoru letošního roku žádali o odškodnění městský úřad v Jindřichově Hradci tři lidé. Žádost o odškodnění má však svá přísná pravidla.
„Se začátkem současného zimního období máme dvě další nové žádosti. Většina předešlých žadatelů byla odškodněna, u některých si pojišťovna žádá další dokumentaci,“ informovala Alena Píchová z finančního odboru jindřichohradeckého městského úřadu.
Výše odškodného se podle ní odvíjí od typu úrazu a podle toho, jak jej lékař oboduje. Aby byl žadatel odškodněn, jsou nutné přesné podklady. V žádosti musí být uvedeno, kdy a kde se úraz stal, pokud jsou svědci, tak musí být také vyjmenováni. Je také dobré, pokud má žadatel pořízenou fotku místa, kde se mu úraz stal. Dále žadatel musí dodat záznam policie, pokud u toho byla, a lékařskou zprávu po ukončení nemoci. Důležité je, že ke každému případu se musí vyjádřit správa majetku, která podá informaci pojišťovně o tom, zda byl chodník uklizen či nikoli.
V Třeboni měli za minulé zimní období celkem čtyři žádosti o odškodnění za namrzlý chodník. „V současné době nemáme další,“ sdělila Jitka Filípková z finančního odboru třeboňského městského úřadu. Další tři žádosti měli v Třeboni za odškodnění za poškození auta při pádu sněhu. Na finančním oddělení městského úřadu v Dačicích rovněž nemají zatím evidovanou žádnou žádost o odškodné za tento druh úrazu.
Některá města mají pro tyto případy sjednané pojištění, a právě pojišťovna rozhoduje, na kolik peněz má žadatel nárok a jestli je vůbec může požadovat.