Podle tamního primáře Filipa Řeřichy jde o nárůst až o desítky případů denně oproti normálu. „Všechny příchozí tady samozřejmě ošetříme,“ ubezpečuje primář, ale zároveň upozorňuje, že urgentní příjem je primárně určen pro pacienty, jejichž stav je život ohrožující.

Neměli by sem tak chodit například lidé s běžným nachlazením. „V takovém případě by měli v první řadě navštívit svého praktického lékaře,“ doporučil. Pokud to v jeho běžných ordinačních hodinách z jakéhokoli důvodu nemocní nezvládnou, jsou pro ně v jindřichohradecké nemocnici vyhrazeny ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby ve všední den od 18 do 21 hodin, o víkendech od 9 do 18 hodin. „Bohužel ale pacienti nerespektují, že pokud nestihli praktika, tak my tady je ošetříme mezi osmnáctou a jednadvacátou. Přicházejí kdykoli,“ konstatoval Filip Řeřicha.

Pokud ale lidé s podezřením, že mají chřipku, nejdou k praktikovi například proto, aby u něho nemuseli čekat mezi ostatními nemocnými, musejí i na urgentním příjmu počítat s tím, že se i tady mohou zdržet. Pořadí pacientů totiž nezáleží na tom, kdy dotyčný přišel, ale na závažnosti jeho obtíží. Přednost pak mají samozřejmě ti, které přiveze záchranná služba, ať už se jedná o úrazy, autonehody či srdeční selhání. Takových pacientů na jindřichohradeckém urgentním příjmu ročně podle primáře ošetří až kolem šesti tisíc.

„Ošetříme samozřejmě každého, jen je potřeba trochu tolerance. Jsou dny, kdy je pacientů tolik, že ta péče může z jejich pohledu trvat. Denně jsou i akutnější a vážnější případy,“ poznamenal Filip Řeřicha a zdůraznil, že pro dobrý chod urgentního příjmu je potřeba, aby právě i pacienti dodržovali určitý řád, což obnáší jednak dodržování vypsaných ordinačních hodin lékařské pohotovostní služby či to, aby lidé s běžnými problémy nejprve navštívili svého praktického lékaře.