„Letos máme lepší úrodu než vloni. Začínáme je už rozvážet do jídelen a ke stálým odběratelům, kterých máme asi sedmdesát procent,“ vysvětlil předseda Zemědělského družstva Popelín Pavel Štindl.

Pochválil i dobrou kvalitu letošní úrody. Ohrožení plísněmi bylo letos průměrné. Bez chemických postřiků se však současné zemědělství příliš neobejde. „V tomto roce jsme prováděli sedm až osm postřiků bramborových polí. Ten, kdo je postřiky neošetřuje, bude mít problémy s jejich uskladněním,“ upřesnil Pavel Štindl. Tři neděle již brambory sklízí pracovníci také na polích Zemědělského družstva v Kunžaku a podle předsedy družstva Jana Hanzala budou mít za normálních podmínek sklizeno do poloviny října. „Úroda se v současné době jeví jako průměrná, ale víc uvidíme, až se vše sklidí a vytřídí,“ uvedl Jan Hanzal.

Konkurence

Někteří pěstitelé brambor na Jindřichohradecku omezují v posledních letech plochy, na které je vysazují.

„Oproti loňsku, kdy jsme měli brambory na 97 hektarech, jsme to letos snížili na 89 hektarů. Ale bramborárnu budeme mít plnou,“ uvedl Pavel Štindl.

Silná konkurence prodejních řetězců, které tlačí prodejní ceny níž, než jsou výrobní, a zdražování výrobních prostředků zemědělcům ztěžuje situaci.

Brambory z Popelína dodávali před časem do skladu Kauflandu, ale podle Štindla se setkali s nekorektním jednáním, proto spolupráce skončila.
„Brambory si raději kupuji v obchodech se zeleninou, protože ty z marketů nebývají moc dobré. Samozřejmě dávám přednost těm, co vyrostly u nás, před dováženými,“ uvedla Alena Kolouchová z Dačic.

Sadbové brambory

Mezi pěstiteli, kteří se zabývají sadbovými brambory, patří popelínští k těm nejlepším. „Loni šlo 600 metráků sadbových brambor od nás do Německa a do Bulharska. Jinak máme stálý okruh odběratelů,“ vysvětlil Pavel Štindl. Dodal, že se nejvíce osvědčily české odrůdy, které jsou odolné proti virózám.

Nákladná výroba

Bramborářů na Jindřichohradecku moc není a podle slov současných zemědělců se dá předpokládat, že budou ubývat. Na produkci brambor potřebují lidskou práci, které je potřeba i přes vysokou mechanizaci. Technika na sběr a třídění brambor je podle pěstitelů poměrně kvalitní, ale nákladná.

Podobně jako v ostatních odvětvích zemědělství se také zde odráží v nákladech zvyšování cen hnojiv, postřiků a nafty, zatímco výkupní ceny zůstávají stejné jako v loňském roce.

Další chystané navýšení cen elektrické energie o dvacet procent od nového roku se podle Pavla Štindla nejvíce projeví při třídění a větrání brambor ve skladech.