Přestože je situace okolo výkupu papíru hodně napjatá, stále se najdou sběrny, které za poctivě vytříděný papír lidem zaplatí.

„Babička s kárkou u nás rozhodně platit nebude. Naopak. Za vytříděné noviny dostane padesát haléřů za kilo. Není to moc, ale přesto u nás dostane zaplaceno,“ upozornil vedoucí táborské sběrny v Miličově ulici Josef Cisler.

Kartony nebo obyčejný nevytříděný papír ale sběrna nevykupuje. Zaplaceno dostane jen ten, kdo přiveze zvlášť balíky časopisů, letáků, tabelačního papíru, knih nebo bílého dřevitého papíru.

„I když je situace v mnoha sběrnách taková, jak ji popisují média, stále se najdou provozovny, kde lidi s poctivě vytříděným papírem rozhodně domů nepošlou,“ dodává Cisler.

Korunu za kancelářský papír dostanete i ve sběrně v Sezimově Ústí.
„Papír jako takový je nejproblematičtější komoditou. Ale například za noviny bez letáků stále ještě platíme my,“ tvrdí i tady její vedoucí František Holík.

Dodává, že největším současným problémem je velmi nízký výkup.
„Odbyt bychom zatím ještě zajistili. Když ale od lidí málo vykoupíme, málo také prodáme. A to je pro sběrnu likvidační,“ připouští.

Podle jeho slov se podnikatelé ve sběru druhotných surovin točí v začarovaném kruhu. „Lidé teď méně nakupují, takže spotřebují daleko méně obalového materiálu. Firmy, které jej vyrábějí, omezují provoz, a tak od nás vykupují i méně papíru,“ vysvětluje Holík.

„Vykupujeme minimálně čtyřikrát méně oproti loňskému roku. Ale na vině jsou hlavně média, a to zejména televize, které šíří poplašné zprávy,“ zlobí se Cisler.

Ve sběrnách musejí rozlišovat, kdo odpad přiveze. Zda firma nebo soukromník.

„Pro mnoho lidí je i ten padesátník málo, ale pořád jsou to plusové peníze. Je to pořád lepší, než aby noviny pálili doma v kamnech,“ vyhodnotil Cisler. Podle něj už totiž začíná být po novinách hlad „Není možné, aby papír nikdo nechtěl. Bude o něj jednou velký zájem a ceny by se zase mohly zvednout,“ uzavřel.