Zatímco před rokem přišlo v podobě dotací z ministerstva sociálních věcí 53 milionů korun, teď má ústav přislíbeno jen 26 milionů korun.

„Zatím je to předběžné a budeme čekat na rozhodnutí. Jsme ale připravení žádat o zvýšení,“ řekl Deníku ředitel ústavu sociálních služeb Jiří Blížil. Ústav, který řídí, spravuje všechny domovy důchodců na Jindřichohradecku a také některé sociální ústavy.

Podle Jiřího Blížila přijde první dotace v březnu, do té doby si musí ústav poradit. Bez peněz ale nebude, dostává totiž platby od klientů a také od pojišťovny. Platby od klientů tvořily v loňském roce 25 milionů z celkové částky 145 milionů korun.


Ředitel ústavu také připomněl, že letos budou mít ale o starost méně. Přestali se totiž starat o domy s pečovatelskou službou. Ty převzala firma Ledax. „Díky této změně něco ušetříme, ale i tak bychom potřebovali hrubým odhadem čtyřicet milionů korun,“ vysvětlil.

Šibeniční termín

Paradoxně na konci minulého roku se dostali do zcela absurdní situace, kdy na účet ústavu přišly 29. prosince dotace od ministerstva, které se však musely vyčerpat do konce roku.

Protože však zbývaly do konce roku jen tři dny, ředitelství peníze neutratilo a bude je vracet zpět.

Možnost, že by ztrátu dofinancoval kraj a obce, je podle náměstkyně hejtmana Ivany Stráské mylná. Kraj ty nejpotřebnější nenechá na holičkách, a bude se snažit vyřešit jejich situaci.

Ale jak náměstkyně Stráská dodala: „Jestliže stát nám ukládá nějakou povinnost zajistit péči, tak by nám měl dát i peníze. Teď je třeba, aby kraje a obce, bez ohledu na politickou příslušnost představitelů, jednotně zahájily tlak na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby tyto výsledky dotačního řízení byly silně korigovány.“

Letos kraj žádal ministerstvo sociálních věcí o 721 milionů a předběžný výsledek dotačního řízení činí 345 milionů korun. Dotace tedy nečiní ani polovinu požadované částky.