Jindřichohradecké místní dráhy už přitom začaly shánět nové brigádníky, kteří by měli během nadcházející sezóny na oblíbené turistické atrakci vypomáhat. Lidé kolem úzkokolejky ale stále věří, že se během léta podaří vyjet.

Vlaky se měly původně vrátit na koleje už během června, teď se ale start nové sezóny na úzkokolejce odkládá na neurčito. „Ve čtvrtek nám přišlo vyjádření Drážního úřadu, že se pozastavuje řízení pro získání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy z důvodu asi desítky nějakých nesrovnalostí a nálezů v té žádosti jako takové, která byla podaná koncem ledna tohoto roku,“ upřesnil člen představenstva Jindřichohradeckých místních drah a vedoucí oprav JHMD Jan Píšala s tím, že Drážní úřad dal společnosti lhůtu 90 dnů na nápravu.

Proces získání osvědčení je všeobecně složitý a pro JHMD vše zajišťuje soukromá firma.

„Trochu jsme s tím i počítali a asi by byl možná i zázrak, kdyby se to podařilo hned na první dobrou. V nejbližších dnech ještě očekáváme výsledky ze státního dozoru, který na trati Drážní úřad asi před měsícem provedl. Může se stát, že i tam budou nějaké nedostatky technického rázu, které se samozřejmě budeme snažit řešit a také odstranit, protože pokud se tak nestane, provoz úzkokolejky je vyloučen,“ uzavřel Jan Píšala. Sám doufá, že se termín spuštění provozu na úzkorozchodné dráze pouze posune na letní prázdninové měsíce, kdy je turistická sezóna nejsilnější.

Úzkokolejka se zastavila na začátku října roku 2022. Její provozovatel, Jindřichohradecké místní dráhy, skončil v insolvenci a dluží věřitelům přibližně 360 milionů korun. Stanice na trase úzkokolejky na Jindřichohradecku i části Vysočiny po celou dobu obsluhují autobusy. V současné době je v plném proudu reorganizace společnosti JHMD.