„Ředitel nemocnice Jiří Holan jí dal jména Gabriela Písecká,“ uvedla zástupkyně primáře dětského oddělení Nemocnice Písek Jana Matějková.

Písecký babybox funguje od poloviny ledna a jedná se o 31. schránku, kam matky mohou anonymně odkládat děti.

Dítě mohlo skončit v koši. V igelitové tašce v mrazivém parku. Odhozené na sněhu jako minulý týden Andělka z Příbrami.

Ale matka na budoucnost svého dítěte myslela. Zabalila je do zavinovačky, vedle něj položila lahvičku s mlékem a odešla od něj. Možná navždy. Dvouměsíční holčička tak v pondělí večer v 19 hodin 52 minut a 37 vteřin přišla o svoji mámu. Zoufalá žena miminko odložila do babyboxu v areálu písecké nemocnice.

Písecká schránka pro odložené děti tak zachránila první dítě na jihu Čech. Holčička je zdravá a váží 3900 gramů. Dostala jméno Gabriela. Po manželce Jiřího Holana, ředitele Nemocnice Písek.

„Pojmenujete miminko po vaší manželce, pane doktore, co říkáte?“ ptá se ředitele Holana do telefonu zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

„Jmenuje se Gábina,“ odpovídá mu nejistě Holan. „Budeme tedy holčičce říkat Gabriela Písecká!“ rozhodne Ludvík Hess.

Jméno děvčátka je jen „pracovní“. „Náhradní rodina ho může pojmenovat, jak bude chtít. Pravděpodobně mu na toto jméno bude vystaven rodný list. Tento doklad potřebuje, aby mohlo získat průkaz pojištěnce a tak podobně,“ vysvětluje Ludvík Hess.

Malá Gabriela stráví v nemocnici několik dní. „Zde v prvé řadě lékaři provedou vyšetření zdravotního stavu a současně budeme řešit situaci dítěte po právní stránce,“ řekl vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Písek Jiří Rybák.

„Adopce, případně jiný způsob náhradní rodinné péče bude možné řešit až po uspořádání všech právních náležitostí dítěte v souladu se zákonem o sociálněprávní ochraně dětí a ostatními platnými právními normami,“ doplňuje Jiřík Rybák.

Gabriela je 31. dítě odložené v 31. babyboxu. Schránka pro odložené děti funguje v Písku od letošního 11. ledna. Dnes je jich 33. V jižních Čechách je babybox ještě ve Strakonicích a Jindřichově Hradci.

Klára Černá, Ondřej Šmíd