„Nejsem původem z Třeboně, ale pamatuji si, že jsme sem jezdívali na Čaje a do kavárny. Chtěla bych, aby se zde lidé zase mohli bavit,“ uvedla na jednání zastupitelů místostarostka Anna Kahounová. Původní záměr vybudovat v těchto prostorách Labyrint animovaného filmu totiž po několika letech jednání padl.

„Je to škoda, že se nakonec nedomluvili. Mohlo to být pro návštěvníky Třeboně zajímavým místem,“ podivil se nad změnami stálý lázeňský host, který dění ve městě sleduje prostřednictvím místního zpravodaje.

Pro rodilé i zakořeněné Třeboňáky je však Beseda doslova citovou záležitostí. Samotná její budova je součástí historického komplexu domů, které jsou vzájemně propojeny. Patří sem stará radnice, kino, divadlo a výstavní sál.

Nové projekty

Zástupci projektové kanceláře Ateliér Svět připravili na žádost vedení města návrhy projektů na rekonstrukci všech zmíněných objektů. Jejich provázanost by tak byla lépe využita a soustředilo by se sem víc kulturních aktivit.

„Vše by se provádělo po jednotlivých etapách, přičemž rekonstrukce Besedy by byla provedena jako první, a to již v příštím roce,“ vysvětlil starosta Jan Váňa. Dodal, že v příštím roce bude také upraveno patro historické radnice nad novým muzeem pro potřeby základní umělecké školy. Tam by měly vzniknout prostory například pro výuku tance. Na to podle starosty mají v rozpočtu připraveno 500 tisíc korun.

Realizace projektu úplně celého areálu by se mohla podle projektantů vyšplhat až do závratné částky 150 milionů korun. „Proto chceme realizovat vše po etapách, aby to bylo schůdnější jak finančně, tak také aby jeden rozsáhlý projekt nezavazoval vedení radnice v dalším volebním období,“ vysvětlil starosta.

Varianty využití

„Představili jsme jen návrhy, jak by se dalo toto místo o celkové rozloze pět tisíc metrů čtverečních využít. Záleží na tom, jak se zastupitelé rozhodnou a podle toho varianty upřesníme,“ vysvětlil zástupce Atelieru Svět Michal Skalík. Jejich verze jsou však již nyní podle jeho slov připraveny tak, že počítají s různými variantami využití.

Kromě prostorného tanečního sálu pro tři sta osob by například po vyrovnání terasovitého terénu na nádvoří mohla vzniknout obdoba letního kina. Projektanti nevylučují ani možnost přemístění kina, či vytvoření průchodu do Rožmberské ulice.

Podle představených projektů by zde měl vzniknout propojený multifunkční kulturní areál. Měly by zde být také prostory pro loutkové divadlo i s depozitářem, které nyní sídlí v pronajatých prostorách třeboňské farnosti.

„Nádvoří před divadlem a Besedou by zůstala dál, ale památkáři přislíbili povolení modernějších materiálů, takže by zde mohla vzniknout například i otevřená loubí,“ vysvětlil zastupitelům Skalík. Konečný verdikt je však na zastupitelích.

Máte nějaký nápad, jak jinak Besedu využít? Pište: reporter.jindrichohradecky@denik.cz