Nová starostka městyse Jitka Bednářová vyjmenovala nové radní: „Místostarostou byl zvolen Jiří Hájek z Rodáků, další radní je Sylvie Sedláčková ze sdružení Občané pro Chlumecko. Ze zvolených zastupitelů se mandátu zřekl Jiří Sedláček ze sdružení Rodáci – ve prospěch Chlumecka a místo něj nastoupil Ladislav Černoch. Ze sdružení Občané pro Chlumecko převzal mandát po Svatavě Novákové Rostislav Novák. Oba dva se stali členy rady.“ Podle slov starostky nabízelo vítězné Sdružení nezávislých obč., podnik., sport. a has. s bývalým starostou Petrem Kolezsarem v čele ostatním uskupením koalici. Přesto museli vítězové voleb opustit přední posty. „S pěti mandáty jsme skončili těsně za vítězným sdružením. Už před volbami jsme se domluvili s Rodáky, že půjdeme spolu. Ti pak získali dva mandáty a s jedním hlasem lidovců jsme nakonec měli osm hlasů proti sedmi,“ objasnila nečekané povolební změny starostka Jitka Bednářová.

„Oba jsme s místostarostou nováčci a doba rozkoukávání nebude jednoduchá. Nejprve musíme zjistit, co je rozpracované. Zásadní je otázka kanalizace a vodovodu v části Lipovky. Nyní je potřeba připravit další fáze tohoto projektu, aby se příští rok mohlo opravdu začít. Základním úkolem bude také sestavení návrhu rozpočtu na příští rok,“ dodala starostka, která šla do voleb s cílem vytvořit otevřenější komunikaci radnice s občany. Proto ji oslovuje i nová komunikační platforma, která v Chlumu vznikla.

Občané si prosadili, aby jejich veřejné setkání bylo vedené metodou komunitního plánování a sami si setkání zorganizovali. Téměř 70 lidí se tak zúčastnilo společného plánování budoucí podoby náměstí. „Komunitní plánování je snadný způsob zjišťování potřeb uživatelů náměstí, sběr nápadů, kdy má každý občan možnost se vyjádřit a společně hledáme nejlepší řešení pro dané prostranství,“ uvedla Lucie Černická, která občany Chlumu komunitním plánováním provázela. „Je vidět, že když se lidem nabídne otevřená možnost zapojit se do rozhodování o místě, kde žijí , tak ji rádi využijí,“ řekla jedna z iniciátorek setkání Lucie Řehořová.