Před nedávnem se však offroadová auta proháněla v jindřichohradecké přírodní památce Pískovna na cvičišti u Jiráskova předměstí z „ozdravných" důvodů pro krajinu.

Na místo vyjeli i strážníci městské policie, aby prověřili řidiče, kteří zde proháněli svá terénní vozidla. „Následně provedeným šetřením bylo zjištěno, že se jednalo o legální akci, na kterou krajský úřad vydal výjimku v rámci prováděných terénních pojezdů ve prospěch chráněných rostlin a živočichů," uvedl vrchní strážník Luboš Müller.

Za akcí stála nezisková organizace „Mokřady-ochrana a management". Její předseda Jan Dvořák potvrdil, že se jednalo o povolenou, ale neveřejnou akci, byť chránit přírodu auty je podle jeho slov přeci jen pro běžné občany neobvyklé a vzbuzuje rozpaky.

„Jednalo se o plánovanou akci, jejímž cílem bylo zachování a podpora neobvyklých biotopů a na ně vázaných rostlin a živočichů. Jde o aktivní přístup v péči o přírodu, který pískovny a jiné neobvyklé prostory vyžadují. Nečinnost totiž způsobuje zarůstání a zánik předmětu ochrany. Také vyznavači terénních aut si přišli na své, protože se jim otevřela nová lokalita k ježdění, kterých je obecně málo," přiblížil Jan Dvořák s tím, že jízdy v této lokalitě jsou omezeny na několik málo dnů v roce. „Mimo ně jsou jízdy přísně zakázány," zdůraznil.

Organizace spolupracuje se smluvním partnerem, který sdružuje příznivce offroadů a akci realizuje. „Vytyčíme jim trasu a náš partner pak dohlíží na to, aby se dodržovala," zmínil Jan Dvořák.

Mezi obyvateli města se objevují námitky, zda tedy nejde o lokalitu pečovat za využití techniky. Ptají se, proč se na to využívá zábava nějaké skupiny lidí?

„Všechno je to o penězích. Určitě by to technikou udělat šlo, ale bylo by to finančně náročné. Vtip je v tom, že takto to daňové poplatníky nic nestojí. Vyznavači offroadů zde jezdí na vlastní náklady," argumentuje Jan Dvořák s tím, že je v těchto lokalitách, kde byla vojenská cvičiště či se těžil písek, nutné mechanicky odstraňovat zarůstající povrch, aby se zde krajina udržela. „Je zde jedna z posledních lokalit ropuchy krátkonohé na jihu Čech, která potřebuje právě prostředí pískoven," tvrdí.

Dodává, že jízdou aut sice hrozí určité poškození chráněné fauny a flóry, ale proto se podobně akce pořádají ve vhodnou dobu, aby byly dopady minimalizované.

Pojezdy v pískovně se budou podle jeho slov určitě opakovat i na podzim a snad i v dalších letech.