Ženy se dvou lopat chopily bez okolků, hlavně, aby se pohnuly z místa, jelikož shánět a otravovat někoho, kdo by do auta zatlačil, by byla zbytečná ztráta času. Dívky v dražších modelech aut žhavily mobily a čekaly, až přijede pomoc.

„Ráno bohužel stále sněžilo, tak jsme museli vyjet do ulic. parkoviště jsou mimo účelový plán, nejsou nikde zařazená, přesto jsme s prohrnutím počítali, aby měli lidé, kde zaparkovat. Sněžení nám to zkomplikovalo, pracovníci se tam dostali o něco později,“ vysvětlil ředitel jindřichohradecké městské společnosti Mihos Ondřej Prokopec.

Aby měli řidiči kde zaparkovat, uklízeli včera ráno přednostně parkovací místa u plaveckého bazénu a u nemocnice. Zaparkovaná auta na neprohrnutých místech jim však úklid komplikovala.

Nasazení pracovníků společnosti Mihos trvá od pátku, a jelikož musí podle Prokopce dodržovat bezpečnostní pravidla, střídají se na směny.
Sníh, který město zaplnil, z některých míst včera dokonce odváželi.

„Mezi nebezpečná místa, kde lidé parkují, patří prostranství před Základní uměleckou školou, takže jsme odváželi sníh odtud, pak ještě z parkovacích míst před městským úřadem a z Panské ulice, protože tam sníh o víkendu naši pracovníci shrnovali doprostřed ulice a dnes tam vjížděli řidiči se zásobováním a vše by zase rozjeli, protože by se tam jinak s auty nevešli,“ doplnil Prokopec.

Jinak se s odvozem sněhu příliš nepočítá, protože znamená velké náklady navíc. Místo, kam byl nežádoucí sníh odvezen, je podle jeho slov domluvené na vojenském cvičišti.

Sněhovou nadílku se snaží odklízet i někteří obyvatelé domů či pracovníci firem ve stejné míře, jako tomu bylo v minulosti. Například cestou z Jindřichova Hradce do Třeboně bylo možné vidět na chodnících lidi jak s hrably, tak i lopatami.

„Sníh jsme ještě z města neodváželi, ale z některých ulic by to už bylo potřeba. Dnes o tom budu jednat s vedením města, protože si musí odvoz sněhu nejprve objednat a pracovníci oddělení životního prostředí musí určit lokalitu, kam sníh můžeme vyvézt,“ vysvětlil ředitel třeboňských Technických služeb Jaroslav Kubal. Neměl by to však být podle jeho slov problém, protože se v Třeboni nesolí, ale sype jen kamínky.

Podobně sůl nepoužívají ani v Dačicích. „Zatím jsme sníh neodváželi, ale chystáme se jej odvézt v úterý, a to z křižovatek kvůli jejich rozšíření, a pak jen z Antonínské ulice, která vede k nemocnici, protože tudy jezdí záchranná služba,“ vysvětlil ředitel Technický služeb v Dačicích Mojmír Holec.

Protože není sníh chemicky závadný, odvážejí jej k Dyji na louky, na které Antonínská ulice navazuje. Pokud by sníh v ulici začal tát, stejně by podle Holce na loukách a v Dyji skončil.

Výše jmenovaní ředitelé se shodli na tom, že byla od pátku až do pondělka nasazena všechna technika i lidé. Nyní jim nezbývá, než čekat, jak se předpovědi počasí budou vyvíjet dále.