Mimo běžnou léčbu chronických nemocí pacientů se zaměřuje také na rehabilitaci, zvýšení soběstačnosti a pohyblivosti našich pacientů. Ne všichni naši pacienti jsou schopni pohybu mimo lůžko a tak jsme hledali možnost rehabilitace za pomoci přístroje i pro ležící pacienty. Nákupem rehabilitační pomůcky tzv. Motomedu pro cvičení na lůžku pro dolní končetiny pomohla nemocnice pacientům upoutaným na lůžko s rehabilitací.

Přístroj se dá jednoduše dopravit k lůžku a zafixovat k němu, aniž by pacient musel být kamkoli transportován. Součástí přístroje je motor, který je jen podpůrný pro pohyb končetin pacienta. Přístroj má i otáčivou obslužnou jednotku s velkou barevnou obrazovkou, kde je možno kontrolovat počet otáček, odpor, který je kladen. Jsou zde i prvky na ochranu pacienta – program na uvolňování křečí, zařízení na ochranu pohybu a uvolňovací pohon, trénink symetrie, uvolňovací pohon pro snížení svalového napětí atd.

Řidič Octavie náraz do stromu nepřežil.
Řidič na jihu Čech nepřežil náraz do stromu

Na obrazovce se pacient dozví vyhodnocení celého tréninku a jednotlivých cvičení. Nákup přístroje představoval investici 172 000 korun včetně DPH, ale pacientům upoutaným na lůžko bude dobrým pomocníkem v rozhýbání a zvyšování jejich soběstačnosti.

Na ambulantní pacienty, zvláště ty nejmenší, kteří potřebují rehabilitaci Vojtovou metodou, myslí nemocnice také. V rámci ambulantního rehabilitačního pracoviště má samostatnou ordinaci s rehabilitačním stolem na cvičení Vojtovy metody. Místnost je vybavená zrcadly pro kontrolu správnosti cvičení, je vesele vymalovaná obrázky od dětí ze ZUŠ Dačice a nachází se stranou běžného ruchu ostatních ambulancí.

V rámci tohoto cvičení Vojtovou metodou se rodiče od fyzioterapeuta učí jak správně s dítětem cvičit doma a pohyb a cviky potřebují dobře sledovat. Cvičebna je blízko samostatného vchodu, který je vybaven bezbariérovou rampou a parkovištěm přímo pro tělesně postižené osoby.

Policie. Ilustrační foto.
Policisté zkontrolovali na jihu Čech 436 vozidel

Odborně školené fyzioterapeutky v Dačicích systematicky využívají moderní metody při rehabilitaci pacientů po úrazech, operacích kloubů, artroskopiích, nápravě vad a odstraňování bolestivých stavů spojených s různými onemocněními pohybového aparátu pacientů. Navíc se zařízení snaží zaměřit i na dětskou klientelu.