Objekt nyní čekají již jen finální práce. „Příští týden se vybílíme, položíme nové pvc, osazovat se budou dveře. Do poloviny prosince, ne-li dříve, bychom chtěli požádat o kolaudaci," předeslal starosta Chlumu u TřeboněJiří Hájek. V současné době dělníci dokončují venkovní práce, mimo jiné chodníky a rampy pro vozíčkáře. „Firma má na všechno čas podle smlouvy do koce ledna, ale pokud vše půjde jako doposud, mělo by být hotovo do konce roku," míní starosta.

Myšlenkou na přestavbu bývalého objektu fary se v Chlumu zabývají již zhruba čtyři roky, kdy podali žádost o dotaci na ROP Jihozápad. „Náš projekt ale tehdy odložili, což ale na jednu stranu bylo dobře, protože když nás potom po třech letech vytáhli zpět, museli dodržet původní garanci dotace ve výši 92 a půl procenta celkových nákladů. Od té doby totiž tento poměr klesal," objasnil chlumský starosta.

Peníze ale městys dostane až po dokončení celého projektu. „Pořídili jsme si proto překlenovací úvěr na osm a půl milionu, což by podle předběžných výpočtů mělo pokrýt veškeré náklady. Až projekt uzavřeme, požádáme ROP o profinancování," pokračoval ve vysvětlování pravidel udělování dotací Jiří Hájek.

Předpokládaným termínem, odkdy by nový Dům dětí mohl začít plně fungovat, je únor příštího roku. „Bude pak probíhat takový zkušební provoz. Uvidíme, jak to všechno půjde skloubit dohromady, jestli mají všichni dost prostoru pro své aktivity," naznačil starosta. Své místo zde najdou nejen kroužky, bude se tady scházet dětský pěvecký sbor Sejkorky a další hudební kroužky, které vede Dušan Vančura ze Spiritual Kvintetu, o něž je i podle slov starosty stále větší zájem. „I tuto činnost proto chceme podporovat," dodal. Přestěhuje se sem ale také místní knihovna.

První návštěvníci by se ale do nových prostor mohli podívat již 7. prosince, kdy u příležitosti rozsvěcení vánočního stromu v Chlumu u Třeboně chtějí uspořádat i Den otevřených dveří právě v nově vznikajícím Domě dětí. „Věřím, že lidé tu možnost využijí," uzavřel Jiří Hájek.

Petra Jouzová