Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hasičárně tráví všechen volný čas

Strmilov – Novotou svítící fasáda, dvoje velká garážová vrata a ve výklenku socha svatého Floriána. V útrobách budovy stojí autobus a hned vedle hasičská technika. 

27.2.2016
SDÍLEJ:

Natáčení pořadu Dobráci roku ve Strmilově. Foto: Deník/Lenka Novotná

Takto nás při natáčení dalšího dílu seriálu Dobráci ruku, který byl v režii redaktora Českého rozhlasu České Budějovice Zdeňka Zajíčka, uvítali strmilovští hasiči a hned připomínali, že autobus už v garáží od 1. března nebude.

Procházíme dílnou, kde lze najít snad vše, co je k opravě hasičské techniky zapotřebí, dále šatnou až vstupujeme do útulné klubovny. První se slova ujímá starosta obce Strmilov Jaromír Krátky, který na hasiče pěje chválu. O spokojenosti svědčí i to, že vloni obec zafinancovala nákladem 190 tisíc korun novou fasádu a výměnu oken. „Pokračovat budeme další částí fasády a střechou. Hasiči u nás nejenom ochraňují životy a majetek, ale pořádají také řadu akcí, jako je Den dětí, stavění a kácení máje, pro obec zalévají stromy po výsadbě, starají se o kropení silnice a podobně," vypočítává strmilovský starosta.

Vojenská tatra
Pak už se všichni přesunuli zpět do garáže a slova ujal starosta sboru Jaroslav Paulus, který s nadšením hovořil o chloubě hasičů, a to nablýskané Tatře 148 s cisternou. „Dostali jsme ji v roce 2007 od vojáků a celou jsme ji vlastními silami přestavěli. S realizací nám významně pomohl jeden místní podnikatel. Představovalo to strašně hodin práce," říká Jaroslav Paulus a ukazuje, že v kabině zůstala původní khaki barva.

Hasiči se netajili tím, že auto mají skutečně rádi a hrdě na jeho adresu říkají, že funguje bez problémů.
Další vozidlem je devítimístní VW Transporter na přepravu hasičů, a to nejenom k zásahům, ale i na soutěže.
Hasiči se ani netají tím, že v hasičárně tráví hodně volného času a protože autobusy zde již nebudou parkovat, mají velké plány s přestavbou.

„Chtěli bychom velký prostor garáže přepažit a zvětšit odpočinkovou místnost," popisuje jednatel sboru a místní obecní strážník v jedné osobě Rudolf Séč.
To už se strojník Jan Paulus chlubí vybavením dílny a ukazuje speciální hydraulické rameno, které si hasiči sami vyrobili. „Máme zde veškeré vybavení, i montážní jámu," uvedl.

Maturitní projekt
Pozornost všech upoutala i nablýskaná hasičská stříkačka z roku 1955. Tu v rámci maturitního projektu do posledního šroubku rozebral a zase složil Petr Hlaváč. „Byla to zajímavá práce a skvělý pocit, když jsem ji znovu sestavil a hned napoprvé nastartoval," zmínil.
A po návratu do útulně vyhřáté klubovny se rozpovídal Rudolf Séč o historii sboru. „Dvaadvacátého září 1875 byl sbor založen zápisem Václava Kováře do kroniky. Tehdy měl osmdesát členů, ale také své protivníky. Na začátku zde měli hasiči dvě čtyřkolové koňmi tažené stříkačky, ale jedna se nepoužívala. Jak se píše v kronice, šla těžko. V roce 1848 dostali stříkačku novou. Ještě máme dodneška dochovanou stříkačku z Palupína, ale zatím nemáme prostředky na její renovaci," dodal Rudolf Séč.

Vloni k oslavám 140. výročí založení sboru hasiči nechali vysvětil nový prapor, ale i techniku a celou hasičárnu. Rovněž si nechali zhotovit sedmnáct vycházkových uniforem a také již zmíněnou sochu svatého Floriána.

Zajímavá je i historie budovy hasičárny, kde byl původně městský pivovar a pak veřejná prádelna. Nějaký čas objekt sloužil i místním chovatelům drobného zvířectva, pak zahrádkářům a byla zde rovněž moštárna.

HLASUJTE PRO SVŮJ SBOR:

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.
Nyní můžete až do pátku 4. března do 15 hodin podpořit hasiče ze Strmilova. Stačí poslat SMS ve tvaru
DOBRACI STRMILOV na číslo 900 11 04.
Cena jedné SMS činí 4 koruny.

Autor: Lenka Novotná

27.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení