Na ulici v mrazech nepřespávají. V Třeboni už mají i vlastní přístřeší.

„Tento týden jsme doporučovali třem lidem bez domova azylové domy. Jeden z nich ale do žádného nechtěl, tak jsme mu nechali vybrat oblečení. Chtěl po nás deku, ale ty nemáme. Dvěma dalším jsme navrhli azylový dům v Jihlavě, ale nevyjádřili se k tomu,“ uvedl vedoucí jindřichohradeckého oddělení sociálně – právní ochrany Vladimír Fejt.

Pokud někdo z lidí v nouzi má snahu své problémy řešit, jsou připraveni jim pomoci. Musí však projevit zájem pracovat.

„Když bezdomovci občas přijdou, jsme schopni jim zajistit bydlení v azylových domech buď v Jihlavě nebo v Českých Budějovicích, protože pro muže na Jindřichohradecku žádný takový dům není,“ doplnil vedoucí jindřichohradeckého odboru sociálních věcí Jan Palaugari.

Lidé bez přístřeší přespávají podle něj většinou po hernách nebo po barech. Typičtí bezdomovci, kteří léta žijí na ulici, už často nemají zájem se svým životem něco dělat.

„Stal se i takový případ, že jsme jim vyřídili dávku, ale nebyli schopni si druhý den ani přijít pro peníze a pak jsme je viděli, jak sedí s lahví na lavičce. Někteří nemají ani chuť se postavit na vlastní nohy,“ dodal Jan Palaugari.

Bez režimu

Jeho slova potvrdil i vrchní strážník jindřichohradecké městské policie Luboš Müller: „Pokud s nimi přišli strážníci do kontaktu a nabízeli jim třeba azylové domy, tak je odmítali. Museli by totiž omezit konzumaci alkoholu a dodržovat domovní řád.“

Podle jeho slov je v Jindřichově Hradci více lokalit, kam se přes zimu bezdomovci uchýlili. Buď jsou různě u známých anebo třeba mají i pronajatý sklep, ale na ulici podle Luboše Müllera v Jindřichově Hradci nepřespávají.

„Máme pro lidi bez domova stálou nabídku, a to čaj, kávu a horkou polévku. Většinou ji však využívali ti, kteří nejsou z Třeboně a spíš cestují. Často si dojdou požádat o něco na faru nebo do kostela, takže je odtud posílají k nám. V těchto mrazivých dnech ale nikdo nechodí,“ vysvětlila ředitelka třeboňské Oblastní charity Lucie Bicková.

„Už tady nemáme žádného bezdomovce, kdo by mohl umrznout. Vloni se podařilo jednomu muži zajistit stavební buňku v Jateční ulici, kde má i kamínka. Druhému jsme vyřídili vše, co šlo, i nárok na minimální důchod. Takže si může zaplatit nájem garsonky v domě s pečovatelskou službou,“ vysvětlil vrchní strážník třeboňské městské policie Vladimír Školka.

Muž, který užívá stavební buňku, začal dokonce pracovat i v Technických službách. „Jsme rádi, že se ho podařilo začlenit do normálního života. Na obou případech jsme spolupracovali s pracovníky městského úřadu včetně místostarosty a také s pracovníky Charity asi dva až tři roky,“ doplnil Vladimír Školka.

Podle jeho slov mají městští strážníci v posledních dnech spíše práci kolem restaurací s opilci, kteří když upadnou, nemohou vstát. Stejně jako i strážníci v Jindřichově Hradci, je pak zvedají a dopraví buď domů nebo na záchytku, aby na zemi neumrzli.