Protože tato povinnost začala platit v období před letními prázdninami a dobou dovolených, očekávaly se na příslušných úřadech fronty a návaly žadatelů.

V Jindřichově Hradci se však podobná předpověď naštěstí nevyplnila.

„Pro jistotu jsme otvírali už v sedm hodin, ačkoliv normálně úřadujeme až od půl osmé. Hned ráno zde sice již čekalo asi pět lidí, aby si vyřídili pas, ale po jejich odbavení se situace uklidnila," popsala situaci Dagmar Nováčková, pracovnice oddělení cestovních dokladů na jindřichohradeckém městském úřadu.

Podle Nováčkové málokdo nechal vyřízení dětského pasu na poslední chvíli, což je i důvod, proč vše proběhlo víceméně v klidu.

„Lidé si doklady vyřizovali raději s předstihem, a to proto, že jejich vyřízení trvá zhruba třicet dní. Teď spíše řešíme takzvané rychlopasy těm, kteří se k odjezdu na dovolenou rozhodli až nyní," vysvětluje Dagmar Nováčková.

Samotné vyřízení dětského pasu prý není nijak složité, jen je nutné mít připravené všechny potřebné náležitosti.

„Potřeba je rodný list dítěte a alespoň jednoho z rodičů. Rodič s sebou navíc potřebuje i občanský průkaz. Fotografie nejsou třeba, ty vyhotovíme na místě stejně jako žádost. A samozřejmě musí být přítomen ten, komu se pas vyhotovuje. Měli jsme tu i kuriózní případ, kdy jeden tatínek chtěl v cestovní doklady pro dítě, které nechal doma," vyjmenovává úřednice všechny potřebné náležitosti.