Takový obraz se naskytl sestrám a lékařům z jindřichohradecké nemocnice v pátek v 16:32 hodin, kdy se k nim dostalo hlášení, že došlo k použití tamního babyboxu.

Ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský zprávu potvrdil. "Je to zdravá holčička, ale víc k tomu říci nemohu," uvedl.
Zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess hned věděl, jaké jméno holčička dostane. "Domluvili jsme se s panem ředitelem, že to bude Ivanka, stejně jako hejtmanka Jihočeského kraje, která mi několikrát velmi pomohla právě ve věci zřizování babyboxů v tomto kraji," vysvětlil.

Miminka v babyboxech v Jihočeském kraji
Jindřichův Hradec - 2
Tábor - 1
Strakonice - 1
Písek - 1

Ivanka je tak pátým miminkem, které se našlo v babyboxu v Jihočeském kraji, v Jindřichově Hradci je druhá. V roce 2010 se v babyboxu v jindřichohradecké nemocnici našla rovněž holčička, která dostala jméno Adélka. Jihočeský kraj tak zůstává na posledním místě pomyslné tabulky v počtu odložených dětí. Ivanka je 11. letošním děťátkem z babyboxu v celé republice a celkově 90. holčičkou proti 67 klukům, kteří se v babyboxech našli.

Babybox. Ilustrační foto.
Čtvrté děťátko z plzeňského babyboxu dostalo jméno Pavel, páté Luděk

Jak Ludvík Hess objasnil, následovat bude mnohdy zdlouhavý postup, než dojde k osvojení nalezeného dítěte novými rodiči. "Nyní ji převezmou do péče pracovnice Orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který ho nabídne vybranému páru, měli by to být lidé, kteří do budoucna budou i adoptivními rodiči toho miminka, a pakliže budou souhlasit, pracovníci sociálně-právní ochrany podají návrh k opatrovnickému soudu a ten rozhodne usnesením o předběžném opatření o svěření do péče a do výchovy," popsal.

Dodal, že než dojde k pravomocnému rozsudku, může to trvat i rok nebo dva. "Je to otázka rychlosti soudu i pracovníků sociálně-právní ochrany. Nejrychleji přidělené děťátko novým rodičům jsem měl za čtyři dny, ale někde se to natahuje," poznamenal. "Obvykle nemívám z odložených dětí radost, ale Ivanka z Jindřichova Hradce je pro mne zadostiučiněním po tragédii, která mě potkala tento týden v Plzni," uzavřel.

Ilustrační foto
Matka, která vraždila, je ve vazbě