Některé jídelny poskytují žákům vysoký komfort, jinde se na změny ještě čeká.

Vybavení i ingredience jsou pod dohledem hygieny a předpisů Evropské unie. Přesto někde ještě není vše, jak by mělo být.

V Třeboni se děti z obou základních škol, školy pro speciální a praktické vyučování i gymnázia stravují v jedné jídelně, která je příspěvkovou organizací města.

,,U nás funguje bezobjednávkový systém. Děti si jídlo vyberou až na místě, kde mají tři druhy obědů vystavené na talíři ve vitríně. Nemusí se tedy rozhodovat podle názvu,“ popsal vedoucí jídelny Jaroslav Lamač. Podle něj už dokážou odhadnout, kolik čeho mají uvařit.

V jídelně se stravuje až 1200 žáků a studentů denně, neubrání se tedy frontám, přesto výdej jídel pět kuchařek zvládá. ,,Žáci prvního stupně platí za jeden oběd 21 korun, ty starší na druhém stupni oběd stojí 24 korun. V ceně je polévka, hlavní jídlo a salát, tvaroh nebo jogurt, podle toho, co si sami vyberou,“ vysvětlil Lamač.

Pro veřejnost

Služeb jídelny využívá i veřejnost. Ta má dokonce na výběr z šesti druhů jídel. ,,Čtyři jídla běžná stojí 48 korun, dietní jídlo 50 korun a takzvané výběrové 56 korun. Polévky jsou na výběr dvě a stojí 7 korun,“ vyjmenoval Lamač.

Jídelna je několikrát ročně kontrolována. ,,Všemi kontrolami jsme prošli bez problémů. Nebyla nám udělena žádná pokuta,“ pochválil Lamač.
Podobný systém funguje i v Českých Velenicích. Jídelnu tam také provozuje příspěvková organizace města. ,,Vaříme pro základní školu, pro veřejnost do kastrůlků i na talíř. Několik jídel se dováží přímo domů a dodáváme obědy a večeře do kantýny jedné českovelenické firmy,“ vypočítal činnost jídelny vedoucí Stanislav Vícha.

Pět kuchařek uvaří denně asi 550 jídel. Strávníci si mohou vybrat ze tří druhů. ,,Jídlo si u nás není třeba objednávat. Máme je vystavená, a tak hlavně pro malé děti, které neumí číst, je to výhoda,“ doplnil Vícha. Oběd pro mladší děti stojí 22 korun, pro starší 24 korun i s polévkou. Pro veřejnost je za 49 korun do kastrůlku nebo za 53 korun na talíř a 6 korun za polévku.

Jídelna v Českých Velenicích také všemi kontrolami prošla v pořádku. Zbytky z jídelny dřív posloužily místním soukromníkům na krmení, to je ale teď zakázáno, a tak nedojedené obědy končí v drtiči. ,,Snažíme se být originální, a tak alespoň jednou za měsíc vaříme nějakou zahraniční kuchyni. Teď to byla například slovenská a chystáme mexickou,“ uzavřel Vícha.

Přestavba

Jídelna 1. základní školy v Jindřichově Hradci čeká na velké změny. Dosud je jen výdejnou obědů, které vozí ze 4. základní školy. Navíc budova je v nevyhovujícím stavu a na nájemním pozemku.
,,Ještě není jasné, jestli i po přestavbě zůstaneme jen výdejnou, nebo budeme i vařit. Nejlepší by byla druhá varianta,“ přiznala vedoucí školní jídelny 1. základní školy v Jindřichově Hradci Jana Duchoňová. Za obědy tady děti platí 17, 19 a 21 korun podle věku. K dispozici je jen jeden druh obědu, vzhledem ke komplikovanosti dovozu.

Teplé jídlo se převáží v termonádobách a stálou teplotu pokrmů udržují díky kovovým vanám s teplou vodou.

Eliška Bučinová